Úvod / Choroby / Tracheomalácia

Tracheomalácia

Tracheomalácia Tracheomalácia je stav postihujúci priedušnicu (tracheu), ktorý môže viesť k jej kolapsu a k uduseniu. Termín pozostáva zo slova tracheo- (priedušnica) a -malácia (zmäknutie). Priedušnica je celý život počas dýchania vystavená pomerne značným zmenám tlakov a za normálnych okolností je preto vystužená radom tvrdých chrupaviek, ktoré držia jej tvar. U tracheomalácie dôjde ku zmäknutiu a oslabeniu týchto chrupaviek, ktoré prestanú plniť svoju funkciu.

Viac o príčinách , prejavoch a následnej liečbe sa dočítate z nasledujúceho článku. 

Príčiny:


Ide našťastie o relatívne vzácny stav, ktorý môže byť vrodený pri geneticky podmienenej nedostatočnosti chrupaviek. Častejšie je však tracheomalácia vzniknutá vplyvom chronickej miestnej infekcie, ktorá poškodí chrupavky alebo kvôli dlhodobej intubácii.

Prejavy:

Pri výdychu sa mení tlaky v priedušnici, ktorá má tendenciu sa zužovať a kolabovať.

Zdravé chrupavkovité prstence tomu bránia, ale pri tracheomalácii to tak nie je a priedušnica sa zužuje. To je sprevádzané pocitmi dýchavičnosti a stridor (chrčivo hvízdavý zvuk) pri výdychu. Pri úplnom kolapse a uzáveru priedušnice môže hroziť aj udusenie.

Diagnostika:

Postihnutá, zužujúca sa časť priedušnice môže byť nájdená pomocou zobrazovacích metód ako je napríklad CT vyšetrenie.

Liečba:

Závažnejšie prípady tracheomalácie sa musia riešiť, ideálne chirurgicky. Ide o väčšie zákroky, ktoré majú za cieľ rôznymi spôsobmi stabilizovať priedušnicu a zabrániť jej kolapsom. V niektorých prípadoch je nutné vytvorenie tracheostomie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *