Roztoče
Problematika roztočov je v posledných desaťročiach hojne skloňovaná a má to svoje opodstatnenie. Roztoče s nami totiž žijú v úzkej symbióze a majú na naše zdravie významný (a negatívny) vplyv.
Roztoče sú drobné okom neviditeľné živočíchy, ktoré sa radia medzi článkonožce. V istom zmysle sú príbuzní s pavúkmi a s kliešťami. Roztoče žijú ako parazity.
Využívajú nás ako zdroj potravy, živia sa zvyškami našej kože, lupiny a pod. Ich prítomnosť je pre nás negatívna najmä z dôvodu alergie.
Príčiny
Tieto živočíchy milujú teplé (20-30 ° C) a vlhké prostredie, preto sa s nimi stretávame hlavne v posteľnej bielizni, ktorá býva roztočami priamo zamorená.
Ideálne je pre nich náš dlhodobý pobyt na lôžku – keď po 8-hodinovom spánku vstaneme, zostane po nás v posteli obrovské množstvo čiastočiek odlúpanej kože, vlasov a pod. To je pre roztoče kráľovská hostina.
Okrem toho sa môžu vyskytovať v ďalších látkovinách, ako napríklad v kobercoch, plyšových hračkách a pod.
Obrovské množstvo roztočov sa nachádza vo vzduchu ako súčasť prachových častíc poletujúcich po domácnosti.
Prejavy
Tieto živočíchy bežne vdychujeme a prichádza s nimi do kontaktu naša koža.
Nanešťastie pôsobia roztoče ako relatívne silné alergény a u množstva ľudí spôsobujú najrôznejšie alergické reakcie.
Najčastejšími formami alergických reakcií sú v tomto prípade kožné prejavy (atopický ekzém) a prejavy dychové (alergická nádcha, astmatické záchvaty).
Prevencia
Neznášajú príliš vysoké aj nízke teploty a tiež sucho. Dôležitou súčasťou prevencie je pravidelná dôkladná služba, ktorá do lôžkovín vpustí vzduch a zníži vlhkosť.
Čas od času zavesiť periny von a nechať na nich svietiť slnko je tiež dobrá metóda.
Plyšové hračky možno raz za čas uložiť na kratšiu dobu do chladničky, kde nízka teplota roztoče tiež zlikviduje.
Na trhu sú aj špeciálne obliečky, ktoré sú pre roztoče nepriepustné, a ktoré sa dajú ľahko prať v práčke.
Aj v týchto návliečkach môžu tieto živočíchy prežívať, ale častejším praním pri teplotách nad 60 ° C sa ich množstvo redukuje na minimum.
Liečba
O liečbach jednotlivých alergických stavov (astma, atopický ekzém a pod) si prečítajte príslušné články.
Pri obťažujúcich dlhodobých alergických prejavoch je však otázka liečby až na druhom mieste – hlavná je prevencia, t.j. snaha o čo najdôkladnejšie odstránenie alergénov (roztočov) zo života alergického človeka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/roztoci
Použité zdroje: základné zdroje textu