Úvod / Choroby / Pakĺb

Pakĺb

pakĺbPakĺb (odborne pseudoartróza) patrí najmä do problematiky týkajúcej sa chirurgie a ortopédie, ide totiž o poruchu hojenia zlomenín kostí. V mieste zlomeniny nevzniká kostné tkanivo, ale je tu prítomné iba mäkké väzivo s tekutinou.

Príčiny Pakĺbov:


Pakĺb môže vzniknúť vtedy, ak nie je zlomenina správne ošetrená a zafixovaná, alebo ak nie je končatina dostatočne imobilná. Je to celkom logické - keď sa úlomky kostí voči sebe príliš pohybujú, ich zrast je sťažený. 

Ďalšou príčinou môže byť vyšší vek pacienta, celková podvýživa a porucha výživy kosti v mieste zlomeniny (napr. spôsobené poruchou prekrvenia pri poškodení mäkkých tkanív a ciev v dobe vzniku zlomeniny).

Závažnou príčinou vzniku a pretrvávania pakĺbov je bakteriálna infekcia, ktorá sa do miesta zlomeniny dostane a bráni jej zahojeniu.

Príznaky:

Pakĺb sa prejavuje bolesťou kostí, ktorá pretrváva po zdanlivo úspešnom ošetrení zlomenej kosti. Okrem bolesti sa môže objaviť aj opuch okolitých tkanív. Končatina s pakĺbom nebýva plne funkčná, čo je dobre vidno najmä na dolných končatinách.

Diagnostika:

Pri podozrení na prítomnosť pakĺbov by mal pacienta vyšetriť chirurg (alebo ortopéd) a vykonať röntgenové vyšetrenie postihnutej kosti. Röntgen pomôže nielen preukázať pakĺby, ale odlíšiť dobre prekrvené (vitálne) a zle prekrvené (avitálne) pakĺby.

Liečba:

Pakĺby so zachovaným cievnym zásobením či zlepšením fixácie kostí v mieste zlomeniny majú veľkú pravdepodobnosť na úplné zahojenie. Prípady, kedy je narušené cievne zásobenie, sú zložitejšie, a môžu si vyžiadať implantáciu kostných štepov, prípadne kostných a cievnych štepov. Niektoré infikované formy pakĺbov, ktoré nereagujú na žiadnu dostupnú liečbu, môžu viesť aj k amputácii postihnutej končatiny, to je však našťastie len veľmi vzácne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *