Vyliec.sk > Choroby > Pakĺb

Pakĺb

pakĺbPakĺb (odborne pseudoartróza) patrí najmä do problematiky týkajúcej sa chirurgie a ortopédie, ide totiž o poruchu hojenia zlomenín kostí. V mieste zlomeniny nevzniká kostné tkanivo, ale je tu prítomné iba mäkké väzivo s tekutinou.

Príčiny pakĺbov


Pakĺb môže vzniknúť vtedy, ak nie je zlomenina správne ošetrená a zafixovaná, alebo ak nie je končatina dostatočne imobilná. Je to celkom logické - keď sa úlomky kostí voči sebe príliš pohybujú, ich zrast je sťažený.

Ďalšou príčinou môže byť vyšší vek pacienta, celková podvýživa a porucha výživy kosti v mieste zlomeniny (napr. spôsobené poruchou prekrvenia pri poškodení mäkkých tkanív a ciev v dobe vzniku zlomeniny).

Závažnou príčinou vzniku a pretrvávania pakĺbov je bakteriálna infekcia, ktorá sa do miesta zlomeniny dostane a bráni jej zahojeniu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príznaky

Pakĺb sa prejavuje bolesťou kostí, ktorá pretrváva po zdanlivo úspešnom ošetrení zlomenej kosti. Okrem bolesti sa môže objaviť aj opuch okolitých tkanív. Končatina s pakĺbom nebýva plne funkčná, čo je dobre vidno najmä na dolných končatinách.

Diagnostika

Pri podozrení na prítomnosť pakĺbov by mal pacienta vyšetriť chirurg (alebo ortopéd) a vykonať röntgenové vyšetrenie postihnutej kosti. Röntgen pomôže nielen preukázať pakĺby, ale odlíšiť dobre prekrvené (vitálne) a zle prekrvené (avitálne) pakĺby.

Liečba

Pakĺby so zachovaným cievnym zásobením či zlepšením fixácie kostí v mieste zlomeniny majú veľkú pravdepodobnosť na úplné zahojenie. Prípady, kedy je narušené cievne zásobenie, sú zložitejšie, a môžu si vyžiadať implantáciu kostných štepov, prípadne kostných a cievnych štepov.

Niektoré infikované formy pakĺbov, ktoré nereagujú na žiadnu dostupnú liečbu, môžu viesť aj k amputácii postihnutej končatiny, to je však našťastie len veľmi vzácne.

Pakĺb

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.