Úvod / Choroby / Odontóm

Odontóm

odontómOdontóm je nezhubný nádor, ktorý vychádza z tkanív, z ktorých sa vyvíjajú zuby. V prípade tohto ochorenia sa toto inak normálne zubné tkanivo však ocitne na zlom mieste a to môže spôsobovať problémy.

Aké sú príčiny tohto nádoru, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať?

Príčiny vzniku odontómu


Vznik odontómov zrejme súvisí s narušeným vývojom zubných tkanív, presná príčina však nie je jasná. Niektoré nezhubné nádory si zachovávajú aspoň vzdialenú stavbu zuba (obsahujú zubný cement, sklovinu a spojivové tkanivo), iné sú len nepravidelnou hmotou s vysokým obsahom vápnika a fosfátov.

Príznaky

Nezhubný nádor môže byť nájdený náhodne, alebo môže spôsobiť opuch čeľuste a poruchu prerezávania niektorého zuba. Odontómy sa väčšinou nachádzajú vo vnútri čeľuste (častejšie v dolnej čeľusti), niektoré z nich však môžu prerastať až do dutiny ústnej. Veľkosť je premenlivá, niektoré mimoriadne veľké môžu obsahovať desiatky až stovky objektov pripomínajúcich zuby.

Diagnostika

Nezhubný nádor je väčšinou nájdený zubným lekárom pri vykonaní röntgenu čeľustí. Pokiaľ sa odontóm prederie aj do ústnej dutiny je viditeľný aj pohľadom.

Liečba

Odontómy sa väčšinou odstraňujú, najmä ak spôsobujú ťažkosti. Boli popísané prípady, kedy stomatochirurgovia úspešne odstránili skutočne veľké nádory tohto typu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *