Nanizmus

Nanizmus Nanizmus by išlo označiť ako trpaslíctvo. Ide o abnormálne malý telesný vzrast, ktorý môže byť spôsobený viacerými faktormi. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako presne sa prejavuje a ako ho diagnostikovať?

Príčiny nanizmu

Príčinou nanizmu je zvyčajne nedostatočná produkcia rastového hormónu (somatotropný hormón – STH) v mozgovom podväzku (hypofýze) u dieťaťa, zriedkavo môže ísť o necitlivosť tkanív na rastový hormón (tzv. Laronov nanizmus).

Niekedy môže byť nízky vzrast spôsobený predčasným uzáverom rastových platničiek kostí, alebo niektorými vrodenými genetickými poruchami, niekoľko autorov avšak v takom prípade o klasickom nanizme už nehovorí.

Prejavy

Ľudia s nanizmom spôsobeným nedostatkom rastového hormónu, dosahujú malého vzrastu, ktorý je však symetrický. Takí ľudia majú výšku pod 130 centimetrov (niekedy aj okolo 1 metra a menej), majú drobnú tvár a vyzerajú celkovo tak trochu ako živé bábiky.

Starnutie je na nich pomerne zle vidieť a môžu mať v určitých ohľadoch detský vzhľad až do veľmi pokročilého veku. Intelekt je zvyčajne úplne normálny v porovnaní so zvyškom populácie.

Vzhľadom k tomu, že rastový hormón pomerne úzko súvisí s metabolizmom glukózy, sú ľudia s nanizmom v detstve ohrození vznikom hypoglykémie (nízky krvný cukor).

Ak je nízky vzrast spôsobený genetickými syndrómami, býva asymetrický a u človeka bývajú často prítomné rôzne deformácie a ďalšie príznaky jednotlivých genetických syndrómov.

Diagnostika

Táto choroba je zjavná už v detskom veku. Novorodenec má normálnu veľkosť, ale postupne začne v raste zaostávať za svojimi vrstovníkmi.

U dospelého človeka je už nanizmus viditeľný na prvý pohľad. Laboratórne možno v špecializovaných laboratóriách hodnotiť koncentráciu STH v krvi.

Liečba nanizmu

Pri včasnej diagnóze je možné podávať synteticky pripravený rastový hormón, čo zníži klinické príznaky jeho nedostatku.

Vo vyššom veku už vzniknutý nanizmus liečiť nejde, našťastie nijako výrazne neskracuje život a príslušného neohrozuje na živote.

Pochopiteľne je nutné brať do úvahy nepriaznivý efekt nanizmu na psychiku dotyčného, potenciálnu sociálnu odlúčenosť a ďalšie problémy s tým súvisiace.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nanismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button