Úvod / Choroby / Mongolská škvrna

Mongolská škvrna

Mongolská škvrnaMongolská škvrna je nezávažné kožné postihnutie, ktoré sa prejavuje výskytom oblastí modrastej farby kože.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Podstatou vzniku mongolskej škvrny je porucha pri vývoji kožného krytu plodu, keď sa na niektorých miestach nahromadia pigmentové bunky (melanocyty).

Na vzniku mongolskej škvrny má určitý výrazný podiel genetika, škvrna sa totiž s výrazne vyššou frekvenciou vyskytuje u detí v Ázii a Oceánii a u detí amerických indiánov.

Prejavy:

Škvrna je viditeľná už u novorodenca ako plochá modrastá až fialkastá oblasť kože, ktorá nie je oproti okoliu vystúpená, nebolí a má nepravidelne vlnité okraje. Môže sa vyskytovať na mnohých miestach tela, ale najčastejšie miesto je dolná časť chrbta nad krížovou kosťou. Vzhľad je väčšmi pripodobňovaný  k väčšej modrine, s ktorou si možno mongolskú škvrnu ľahko pomýliť. U daného jedinca sa môže vyskytovať jedna alebo viac mongolských škvŕn.

Diagnostika:

Diagnózu môže stanoviť kožný lekár na základe vyšetrenia dotyčného, využiť sa dá aj dermatoskop.

Liečba:

Terapia nie je nutná, mongolská škvrna je neškodná a v detskom veku postupne sama vybledne a vymizne. Po puberte už zvyčajne nie je škvrna viditeľná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *