Krátka uzdička

krátka uzdičkaKrátka uzdička (odborne frenulum breve) je u mužov relatívne častým problémom, ktorý je nutné chirurgicky riešiť. Nejedná sa o nijak nebezpečný stav, na druhú stranu zhoršuje krátka uzdička kvalitu života, a to najmä v sexuálnej oblasti.

Princíp a prejavy krátkej uzdičky


Uzdička je väzivové tkanivo, ktoré je pod predkožkou, upína sa na penis pod žaluďom a za normálnych okolností uľahčuje pretiahnutia predkožky cez žaluď. V prípade, že je vrodene skrátená, bráni pohybu predkožky.

Dôsledkom problému sú nepríjemné bolestivé pocity pri pohlavnom styku, pomerne častou komplikáciou je navyše traumatické poškodenie uzdičky, ktorá sa môže ľahko natrhnúť.

Natrhnutie je spojené s prudkou bolesťou a niekedy aj krvácaním, prebiehajúci sexuálny styk tak naberie veľmi rýchly a nepríjemný koniec.

Skrátená uzdička je veľmi často spojená so zúžením predkožky, čo celý problém umocňuje.

Diagnostika

Pre diagnózu stačí vyšetrenie urológom, ktorý skrátenú uzdičku spozná na prvý pohľad.

Liečba

Celistvosť a pevnosť uzdičky možno narušiť lokálnou aplikáciou mastí obsahujúcich kortikoidy, nie vždy však má táto liečba želaný efekt.

Ideálna je chirurgická liečba, ktorú vykonávajú urológovia. Jedná sa o relatívne malé typy zákrokov, ktoré možno vykonávať v lokálnej anestézii (bez uspania).

Uzdička sa môže napr. upraviť metódami plastickej chirurgie (frenuloplastika), alebo úplne odstrániť. Ak je súčasne prítomné zúženie predkožky, vykonáva sa súčasne aj obriezka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kratka-uzdicka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button