Vyliec.sk > Choroby > Krátka uzdička

Krátka uzdička

krátka uzdičkaKrátka uzdička (odborne frenulum breve) je u mužov relatívne častým problémom, ktorý je nutné chirurgicky riešiť. Nejedná sa o nijak nebezpečný stav, na druhú stranu zhoršuje krátka uzdička kvalitu života, a to najmä v sexuálnej oblasti.

Princíp a prejavy krátkej uzdičky


Uzdička je väzivové tkanivo, ktoré je pod predkožkou, upína sa na penis pod žaluďom a za normálnych okolností uľahčuje pretiahnutia predkožky cez žaluď. V prípade, že je vrodene skrátená, bráni pohybu predkožky.

Dôsledkom problému sú nepríjemné bolestivé pocity pri pohlavnom styku, pomerne častou komplikáciou je navyše traumatické poškodenie uzdičky, ktorá sa môže ľahko natrhnúť.

Natrhnutie je spojené s prudkou bolesťou a niekedy aj krvácaním, prebiehajúci sexuálny styk tak naberie veľmi rýchly a nepríjemný koniec. Skrátená uzdička je veľmi často spojená so zúžením predkožky, čo celý problém umocňuje.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Pre diagnózu stačí vyšetrenie urológom, ktorý skrátenú uzdičku spozná na prvý pohľad.

Liečba

Celistvosť a pevnosť uzdičky možno narušiť lokálnou aplikáciou mastí obsahujúcich kortikoidy, nie vždy však má táto liečba želaný efekt. Ideálna je chirurgická liečba, ktorú vykonávajú urológovia. Jedná sa o relatívne malé typy zákrokov, ktoré možno vykonávať v lokálnej anestézii (bez uspania).

Uzdička sa môže napr. upraviť metódami plastickej chirurgie (frenuloplastika), alebo úplne odstrániť. Ak je súčasne prítomné zúženie predkožky, vykonáva sa súčasne aj obriezka.

Krátka uzdička

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.