Granuloma annulare

Granuloma annulareGranuloma annulare [Granuloma anular] je výraz označujúci chronickú kožnú vyrážku s charakteristickým vzhľadom. Nález môže a nemusí mať klinický význam, pretože sa nachádza ako u ľudí inak úplne zdravých, tak u ľudí trpiacich niektorými chorobami. Sám o sebe je považovaný za vcelku neškodný.

Príčiny Granuloma annulare


V mnohých prípadoch nie je dôvod vzniku zrejmý a nenájdeme žiadne ďalšie súvisiace ochorenia.

Bolo však zistené, že vyšší výskyt tejto kožnej vyrážky je u pacientov trpiacich niektorými autoimunitnými chorobami (reumatoidná artritída, Addisonova choroba, systémový lupus erythematosus), cukrovkou a AIDS.

Uvažuje sa aj o vzťahu Granuloma annulare a tuberkulózy. Súvislosť s autoimunitnými ochoreniami môže zvýrazňovať fakt, že sa oveľa častejšie vyskytuje u žien (a celkovo u žien sú častejšie aj autoimunitné choroby).

Prejavy

Príznaky sú pomerne charakteristické. Ide o vznik viac začervenaných a vystupujúcich uzlíkov na koži, ktoré sú voči sebe usporiadané do podoby kruhového ložiska (napr. viď. usporiadanie hviezd na vlajke EÚ).

Nemusia byť prítomné ďalšie príznaky, ale niekedy môže táto vyrážka nepríjemne svrbieť a páliť. Ložisko môže s postupom času meniť veľkosť, v niektorých prípadoch sa granulómov objaví aj viac.

Diagnostika

Granuloma je dobre vidieť na prvý pohľad na koži, diagnózu stanovuje kožný lekár.

V prípade pochybností je možné vziať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie, ktoré preukáže chronický granulomatózny zápal.

Okrem potvrdenia granulómu je vhodné vykonať aspoň základné vyšetrenie na vylúčenie cukrovky a spomínaných autoimunitných chorôb.

Liečba

Liečba je niekedy zložitá, ale v mnohých prípadoch nie je ani potrebná, pretože vyrážka sama postupne vymizne.

Určitý efekt môžu mať kortikoidy podávané v podobe mastí alebo tabliet, ale výsledok je značne individuálny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/granuloma-annulare

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  6 Comments

  1. Ja s touto chorobou uz bojujem dlho, 5 rokov som sa nevedela vyliecit, nakoniec som vysadila antikoncepciu a vyzerali to ze uz som uspesne za tym, dalsich 6 rokov som mala pokoj no pred pol rokom to opat zacalo, ale ide to strasne rychlo, uz mam asi 50 lozisk po tele. V liecbe som vyskusala uz vsetko mozne, zial pokym sa nenajde pricina asi nic nepomoze.

   1. ja som to zbadala na stehne,po dvoch mesiacoch som to ukázala doktorke,potvrdilo sa že je to granuloma,od mája sa liečím chodím aj na fototerapiu oveľa mám lepšie,bledne,už nemám uzlíky,mám veľmi dobrého lekára

    1. Marika, dobrý deň, píšete, že vaša granuloma je už lepšia, môžete konkretizovať, ako sa liečite?

  2. Marika, píšeš, že máš granuloma a že je to teraz oveľa lepšie, môžeš mi dať vedieť ako sa liečiš? ja to mám už rok a pol, malé kolieska sa mi zliali do väčších plôch, mám flekaté nohy zozadu celé, vpredu stehná, aj pod pazuchami a teraz už aj celé podbruško…

  3. Ahojte,

   dobre viem ako sa cítite, keď na túto vyrážku nič nepomáha. Myslím, že ja som mal to isté. Začalo to jedným malým vodnatým pľuzgierikom na prste a postupne sa rozšírilo na všetky prsty na rukách. Rozširuje sa to prasknutím pľuzgierika, ktoré sa potom opäť vytvárajú v stále väčšom kruhu. Pomohli mi na to lieky od doktorky. Od mojej kožnej viem, že prenáša sa to cez starú vysušenú kožu, ktorá ostáva v odeve (treba preto hlavne uteráky žehliť, inak to samé od seba asi nezmizne).

   – jedno, čo mi na 100% zaberá na zničenie tejto vyrážky, nech je akokoľvek veľká je jej schladenie. Jednoducho zoberiem niečo zamrznuté a účinok je cítiť okamžite. Pokožka prestane svrbieť, čiže si nerozškrábem pupáčik, a ďalšie tým pádom nevznikajú a vyrážka sa tým pádom nerozširuje. Treba samozrejme začať hneď ako človek zistí, že je to táto kruhová vyrážka a nie štípanec od komára. Okrem toho ľadu si to ešte dezinfikujem a natieram hocijakým krémom na pleť aby nebola pokožka vyschnutá.
   – ak to už človek raz dostane, tak mu to asi ostane v krvi a nevie sa toho tak ľahko zbaviť. Niečo ako borelióza, chlamýdie, herpes atď. Snáď má niekto doktora, ktorý to dokáže vyliečiť na vždy pomocou nejakej super mastičky, liekov. To by bolo fajn. U mňa je na zničenie tejto vyrážky však ten ľad ako top liečivo. 😉 Ak to však nezaberie hneď, tak to nebudete mať asi rovnakú vyrážku ako som mal ja. Držím palce v úspešnej liečbe.

   PS: Nie som doktor, len mám odskúšané sám na sebe.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button