Fibromuskulárna dysplázia je vrodené geneticky podmienené ochorenie, ktoré vedie k postihnutiu cievnych stien a môže vyvolať ich zúženie. To potom spôsobuje zhoršený prietok krvi cievami a ďalšie komplikácie podľa daného typu zúženej cievy.
Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tomto ochorení potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.
Obsah článku:
Fibromuskulárna dysplázia a jej príčiny
Choroba je vrodená a geneticky daná. Chorý človek má 50% šancu, že jeho dieťa bude fibromuskulárnou dyspláziou trpieť tiež.
Prejavy
Choroba sa väčšinou začne prejavovať v dospievaní alebo až v dospelosti. Podstatou je rozširovanie cievnych stien vplyvom väzivovatenia. Zosilnená stena potom utláča dutinu cievy a zužuje ju.
Najčastejšie sú zúžením postihnuté obličkové tepny, o niečo menej často aj krčné tepny. To môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku, zlyhávanie obličiek, motanie hlavy, kolapsy a niekedy aj ischemickú mozgovú príhodu.
Oveľa zriedkavejšie môžu byť zúžené aj tepny ďalších brušných orgánov a končatinovej tepny.
Fibromuskulára dysplázia a jej diagnostika
Zúženie tepien preukáže angiografia, čo je zobrazenie prietoku krvi cievami pomocou kontrastnej látky. Pretekajúca látka ukáže na obrazovke vnútro ciev aj s eventuálnymi prekážkami a zúženinami.
Liečba
Základom liečby je prevedenie angioplastiky. To znamená, že sa cievou k miestu zúženia zavedie tenká hadička s vyfúknutým balónikom. Balónik sa zasunie do miesta zúženia, nafúkne sa a tým zúžené miesto rozšíri.
Angioplastika môže byť nasledovaná implantáciou stentu, čo je trubicovitý útvar, ktorý pomáha udržať tepnu rozšírenú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/fibromuskularni-dysplazie
Použité zdroje: základné zdroje textu