Fibromuskulárna dysplázia

Fibromuskulárna dyspláziaFibromuskulárna dysplázia je vrodené geneticky podmienené ochorenie, ktoré vedie k postihnutiu cievnych stien a môže vyvolať ich zúženie. To potom spôsobuje zhoršený prietok krvi cievami a ďalšie komplikácie podľa daného typu zúženej cievy.

Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tomto ochorení potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Fibromuskulárna dysplázia a jej príčiny


Choroba je vrodená a geneticky daná. Chorý človek má 50% šancu, že jeho dieťa bude fibromuskulárnou dyspláziou trpieť tiež.

Prejavy

Choroba sa väčšinou začne prejavovať v dospievaní alebo až v dospelosti. Podstatou je rozširovanie cievnych stien vplyvom väzivovatenia.

Zosilnená stena potom utláča dutinu cievy a zužuje ju.

Najčastejšie sú zúžením postihnuté obličkové tepny, o niečo menej často aj krčné tepny. To môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku, zlyhávanie obličiek, motanie hlavy, kolapsy a niekedy aj ischemickú mozgovú príhodu.

Oveľa zriedkavejšie môžu byť zúžené aj tepny ďalších brušných orgánov a končatinovej tepny.

Fibromuskulára dysplázia a jej diagnostika

Zúženie tepien preukáže angiografia, čo je zobrazenie prietoku krvi cievami pomocou kontrastnej látky.

Pretekajúca látka ukáže na obrazovke vnútro ciev aj s eventuálnymi prekážkami a zúženinami.

Liečba

Základom liečby je prevedenie angioplastiky. To znamená, že sa cievou k miestu zúženia zavedie tenká hadička s vyfúknutým balónikom. Balónik sa zasunie do miesta zúženia, nafúkne sa a tým zúžené miesto rozšíri.

Angioplastika môže byť nasledovaná implantáciou stentu, čo je trubicovitý útvar, ktorý pomáha udržať tepnu rozšírenú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fibromuskularni-dysplazie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Dobrý deň naozaj je geneticky daná ? Lebo ja čo som si čítala veľa článkov o FMD tak vždy uvádzali, že jej etiopatogenéza nieje známa, môže byť familiárna ale zatiaľ sa nenašiel nejaký konkrétny Gén, ktorý by zodpovedal za preukázanie tejto choroby. Jedná sa o nejaký najnovší poznatok v tejto chorobe ? Ďakujem za odpoveď, 7 ročná dcéra má toto ochorenie a pravdepodobnosť že ho mám aj ja je dosť veľká, keďže mám 24r a už musím brať antihypertenzíva. Ale zatiaľ som nebola na vyšetrení CTangio.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button