Vyliec.sk > Choroby > Fibromuskulárna dysplázia

Fibromuskulárna dysplázia

Fibromuskulárna dyspláziaFibromuskulárna dysplázia je vrodené geneticky podmienené ochorenie, ktoré vedie k postihnutiu cievnych stien a môže vyvolať ich zúženie. To potom spôsobuje zhoršený prietok krvi cievami a ďalšie komplikácie podľa daného typu zúženej cievy.

Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tomto ochorení potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Fibromuskulárna dysplázia a jej príčiny


Choroba je vrodená a geneticky daná. Chorý človek má 50% šancu, že jeho dieťa bude fibromuskulárnou dyspláziou trpieť tiež.

Prejavy

Choroba sa väčšinou začne prejavovať v dospievaní alebo až v dospelosti. Podstatou je rozširovanie cievnych stien vplyvom väzivovatenia. Zosilnená stena potom utláča dutinu cievy a zužuje ju.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Najčastejšie sú zúžením postihnuté obličkové tepny, o niečo menej často aj krčné tepny. To môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku, zlyhávanie obličiek, motanie hlavy, kolapsy a niekedy aj ischemickú mozgovú príhodu.

Oveľa zriedkavejšie môžu byť zúžené aj tepny ďalších brušných orgánov a končatinovej tepny.

Fibromuskulára dysplázia a jej diagnostika

Zúženie tepien preukáže angiografia, čo je zobrazenie prietoku krvi cievami pomocou kontrastnej látky. Pretekajúca látka ukáže na obrazovke vnútro ciev aj s eventuálnymi prekážkami a zúženinami.

Liečba

Základom liečby je prevedenie angioplastiky. To znamená, že sa cievou k miestu zúženia zavedie tenká hadička s vyfúknutým balónikom. Balónik sa zasunie do miesta zúženia, nafúkne sa a tým zúžené miesto rozšíri.

Angioplastika môže byť nasledovaná implantáciou stentu, čo je trubicovitý útvar, ktorý pomáha udržať tepnu rozšírenú.

Fibromuskulárna dysplázia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.