Fantómové bolesti

Fantómové bolestiFantómové bolesti sú zvláštnym typom ťažkostí, ktoré sú charakteristické pre pacientov po amputácii končatiny. Nejde o výnimočnú záležitosť, viac ako polovica ľudí po strate končatiny týmito pocitmi aspoň dočasne trpia.

Fantómové pocity a fantómové bolesti sa nemusia objavovať len po amputáciách končatín, sú zdokumentované aj prípady kedy sa vyskytli po ablácií prsníka alebo po vytrhnutí zubov.

Aké sú teda príčiny tohto ochorenia? Dá sa im zabrániť ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny fantómových bolestí


Presné príčiny pocitu prítomnosti chýbajúcej časti tela, eventuálne jej bolesti a nepríjemné pocity nie sú teda celkom jasné. Skôr sa predpokladalo, že pôvodcom sú prerušené nervové zakončenia, ktoré zostanú v pahyľách po amputácii. Podľa teórií sa ich dráždenie prejavovalo práve fantómovými pocitmi. Teraz sa čoraz viac zdôrazňuje vplyv centrálneho nervového systému (mozog), kde sú zafixované podvedomé informácie o jednotlivých častiach tela.

Amputácia časti tela je náhly proces, ktorému sa CNS nedokáže úplne prispôsobiť a mylná podvedomá informácia o stratenej časti tela dočasne pretrváva. Na vnímanie symptómov môže mať pochopiteľne vplyv aj narušená psychika po vykonanom chirurgickom zákroku, tá však rozhodne nie je ich vyvolávajúcim faktorom.

Prejavy

Fantómové bolesti a ich prejavy sú veľmi pestré a nemusí ísť len o bolesť. Postihnutí môžu chvíľami pociťovať prítomnosť chýbajúce končatiny, pocity dotyku, tepla či chladu v nej. Výnimkou nie sú ani nepríjemné vnemy ako brnenie či svrbenie.

Diagnostika

Urobiť diagnózu nie je ťažké, stačí len nájsť vyššie spomínané príznaky u pacienta po traumatickom či lekárom vykonanom odstránení časti tela.

Liečba

Terapia tohto stavu je nutná len v ťažších prípadoch, keď nedochádza k samovoľnému vymiznutiu ťažkostí. Pomerne úspešná sú antidepresíva, užiť možno aj lieky proti bolesti. Úľavu od ťažkostí môžu predstavovať aj fyzikálne metódy ako sú masáže, či elektrostimulácia.

Psychický podiel na ťažkostiach sa môže riešiť pomocou psychoterapie. Po amputáciách dolnej končatiny má na fantómové pocity veľmi dobrý účinok skorá rehabilitácia  s optimálne navrhnutou protézou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fantomove-bolesti

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.