SCORE riziko

SCORE rizikoČo je to SCORE riziko, ako presne prebieha a ako sa vyhodnocuje?

Chcete si spočítať vaše riziko smrti na kardiovaskulárne ochorenia? Nie je nič jednoduchšie ako použiť tzv. SCORE riziko tabuľku. Jedná sa o pomocnú metódu vyšetrovania na vyhodnotenie rizikovosti jednotlivých pacientov. Tabuľky vyzerajú na prvý pohľad zložito, ale v skutočnosti je ich použitie veľmi jednoduché.

Tabuľka je vytvorené tak, aby odpovedala na otázku – Aké je riziko, že do najbližších desiatich rokov zomriem na kardiovaskulárne ochorenia?

Odpoveďou na túto otázku, je konkrétne číslo v tabuľke, ktoré udáva percentuálne riziko.

Ako zistíte, ktoré číslo je to vaše?


Je to veľmi jednoduché, ak ste oboznámení so svojím zdravotným stavom. Musíte poznať tieto premenné:

1. Váš vek – ľahké

2. Vaše pohlavie – ľahké

3. Fajčenie/nefajčenie cigariet – ľahké

4. Hladina cholesterolu – zistí sa z krvného odberu

5. Krvný tlak (pre SCORE tabuľku je dôležitý systolický tlak, tj. tá vyššia z oboch hodnôt) – meria sa tlakomerom

Všetky tieto hodnoty sa navzájom pretnú v jednom z malých štvorčekov. Číslo v tomto štvorčeku ukazuje percentuálne šancu, že do desiatich rokov zomriete na kardiovaskulárne ochorenia.

Farba zvýrazňuje riziko – zelená znamená že riziko je nízke, tmavo červená, že riziko je veľmi vysoké. Dva príklady si ako vypočítať SOCRE riziko ukážeme pod obrázkom.

SCORE riziko tabuľka

 

1. Žena, nefajčiarka, 50 rokov, priemerný tlak 140/70, hladina cholesterolu 5 mmol/l – Žena nefajčiarka predstavuje stĺpec úplne vľavo, vek 50 rokov zodpovedá druhému modrému štvorcu v strede, zdola.

Tlak 140 a cholesterol 4 sa v tomto veľkom štvorci pretnú v zelenom políčku s nápisom 1. To znamená, že riziko úmrtia tejto ženy na kardiovaskulárne ochorenia do 10 rokov je iba 1%.

2. Žena, fajčiarka, 50 rokov, priemerný tlak 180/100, hladina cholesterolu je 8 mmol/l – Žena fajčiarka predstavuje druhý stĺpec zľava, vek určí druhý veľký štvorec zdola, tlak 180 a cholesterol 8 sa v tomto veľkom štvorci pretnú v žltom políčku s nápisom 4. Táto žena má 4% šancu, že v nasledujúcich 10 rokoch zomrie na kardiovaskulárne ochorenia.

Záver

Tieto dve ženy som zámerne navrhol tak, aby sa líšili len v ovplyvniteľných faktoroch. Prvá žena je nefajčiarka, má správny cholesterol aj krvný tlak.

Druhá žena je jej pravý opak a jej riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby je 4x vyššie.

Ak sa jej podarí znížiť krvný tlak a cholesterol (aj pomocou liekov alebo lepšej životosprávy) a ak prestane táto žena fajčiť, jej riziko smrti poklesne 4x.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/score-riziko

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button