Protilátky proti citrulínu

vyšetrenie protilátky proti citrulínuČo je to vyšetrenie protilátok proti citrulinu, aké je využitie tohto vyšetrenia, ako prebieha a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Protilátky proti citrulínu môžeme presnejšie označiť ako protilátky proti cyklickému citrulinovému peptidu.

Označujeme ich skratkou anti-CCP. Vyšetrovanie týchto protilátok má význam u pacientov s reumatoidnou artritídou.

Základné informácie o anti-CCP


Anti-CCP protilátky patria medzi autoprotilátky, tj. sú to protilátky zamerané proti tkanivám tela. Ich cieľom sú v tomto prípade bielkoviny obsahujúce aminokyselinu citrulín.

Citrulín je označovaný za neštandardnú aminokyselinu, ktorá sa nachádza najmä v kĺbových bielkovinách.

Využitie vyšetrenia

Protilátky proti citrulínu zvyčajne zisťujú reumatologovia u pacientov s podozrením na reumatoidnú artritídu.

Ak je pozitívny nález reumatoidného faktora a zároveň protilátok proti citrulínu, je diagnóza reumatoidnej artritídy prakticky jasná.

Navyše sa zistilo, že pozitívny nález protilátok proti citrulínu dosť často predchádza vzniku klinických príznakov a vyššia hodnota týchto protilátok predpovedá ťažší priebeh reumatoidnej artritídy.

Vyšetrenie

Vyšetrenie sa robí v špecializovanom biochemickom laboratóriu, k zhodnoteniu prítomnosti a množstva protilátok proti citrulínu je nutná vzorka žilovej krvi.

Nevýhody vyšetrenia hodnoty protilátok proti citrulínu

Asi základnou nevýhodou je vyššia cena vyšetrenia a jeho menšia dostupnosť. Bežné laboratória totiž vyšetrenie nevykonávajú.

Výhody

Veľkou výhodou vyšetrenia protilátok proti citrulínu je oproti samotnému odberu reumatoidného faktoru spresnenie diagnostiky reumatoidnej artritídy.

Skúsenejšiemu reumatológovi môžu protilátky proti citrulínu spolu s klinickými príznakmi pomôcť odhadnúť, akým smerom sa choroba bude vyvíjať a podľa toho dokáže určiť adekvátnu liečbu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/protilatky-proti-citrulinu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button