TUR syndróm
TUR syndróm sa označuje aj ako TURP syndróm a je relatívne vzácnou urologickú komplikáciou, ktorá vzniká po operácii prostaty. Tento stav je závažný predovšetkým u starších ľudí a u ľudí z kardiologickými ťažkosťami, u ktorých nastáva preťaženie telového obehu so všetkými možnými dôsledkami. Viac informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
TUR syndróm a jeho príčiny
Syndróm vzniká pri operačnom odstránení prostatického tkaniva, ktoré sa vykonáva ako liečba zväčšenia prostaty.
Zvyčajne je tento zákrok vykonávaný tzv. transuretrálne, tj. operačné nástroje sa zavádzajú cez močovú trubicu. Zákrok sa preto označuje skratkou TURP (TUR Prostaty).
Pri tejto operácii sa cez močovú trubicu smerom do močového mechúra vpúšťa sterilná tekutina, ktorá premýva a očisťuje operačný priestor.
Tekutina však môže byť vstrebávaná cez stenu močového mechúra do krvi a ak je jej vstrebané veľké množstvo, môže spôsobiť rozvrat vnútorného prostredia organizmu (rozvrat homeostázy).
Tekutina totiž obsahuje len málo iónov a pri vstrebaní do krvi ju príliš nariedi – dochádza k poklesu koncentrácie iónov.
Prejavy
Rozvrat vnútorného prostredia sa objaví relatívne krátko po operácii prostaty.
Obvyklými príznakmi sú dezorientácia, zmätenosť, bolesti hlavy, zvracanie, poruchy srdcového rytmu a niekedy aj poruchy vedomia. Syndróm môže viesť aj k smrti.
Diagnostika
Náber krvi u pacienta po TURP s vyššie uvedenými príznakmi ukáže pokles koncentrácie krvných iónov, najmä sodíka.
Prevencia
Prevenciou je šetrné prevedenie TUR, dôsledná koagulácia veľkých ciev a použitie nízkotlakovej cirkulácie výplachovej tekutiny.
Liečba TUR syndrómu
Podávajú sa infúzie s vyšším množstvom sodíka, čo zvyčajne vedie k úprave stavu. Súčasne možno podávať diuretiká, aby sa zabránilo ešte väčšiemu prevodneniu pacienta.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tur-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu