TUR syndróm

TUR syndrómTUR syndróm sa označuje aj ako TURP syndróm a je relatívne vzácnou urologickú komplikáciou, ktorá vzniká po operácii prostaty. Tento stav je závažný predovšetkým u starších ľudí a u ľudí z kardiologickými ťažkosťami, u ktorých nastáva preťaženie telového obehu so všetkými možnými dôsledkami. Viac informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

TUR syndróm a jeho príčiny


Syndróm vzniká pri operačnom odstránení prostatického tkaniva, ktoré sa vykonáva ako liečba zväčšenia prostaty.

Zvyčajne je tento zákrok vykonávaný tzv. transuretrálne, tj. operačné nástroje sa zavádzajú cez močovú trubicu. Zákrok sa preto označuje skratkou TURP (TUR Prostaty).

operácia prostatyPri tejto operácii sa cez močovú trubicu smerom do močového mechúra vpúšťa sterilná tekutina, ktorá premýva a očisťuje operačný priestor.

Tekutina však môže byť vstrebávaná cez stenu močového mechúra do krvi a ak je jej vstrebané veľké množstvo, môže spôsobiť rozvrat vnútorného prostredia organizmu (rozvrat homeostázy).

Tekutina totiž obsahuje len málo iónov a pri vstrebaní do krvi ju príliš nariedi – dochádza k poklesu koncentrácie iónov.

Prejavy

Rozvrat vnútorného prostredia sa objaví relatívne krátko po operácii prostaty.

Obvyklými príznakmi sú dezorientácia, zmätenosť, bolesti hlavy, zvracanie, poruchy srdcového rytmu a niekedy aj poruchy vedomia. Syndróm môže viesť aj k smrti.

Diagnostika

Náber krvi u pacienta po TURP s vyššie uvedenými príznakmi ukáže pokles koncentrácie krvných iónov, najmä sodíka.

Prevencia

Prevenciou je šetrné prevedenie TUR, dôsledná koagulácia veľkých ciev a použitie nízkotlakovej cirkulácie výplachovej tekutiny.

Liečba TUR syndrómu

Podávajú sa infúzie s vyšším množstvom sodíka, čo zvyčajne vedie k úprave stavu. Súčasne možno podávať diuretiká, aby sa zabránilo ešte väčšiemu prevodneniu pacienta.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tur-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button