Úvod / Syndrómy / Rapunzelin syndróm

Rapunzelin syndróm

Rapunzelin syndrómRapunzelin syndróm je extrémne vzácna psychiatrická porucha, ktorá je pomenovaná po jednej z postáv v rozprávkach bratov Grimmovcov. Dievča Rapunzela žije vo veži a jej vlasy dosahujú z najvyššieho okna veže až na zem. A práve vlasov sa tento syndróm týka.

Prejavy


Chorí  s Rapunzeliným syndrómom sú zvyčajne psychiatricky chorí ľudia, ktorí majú neskrotnú túžbu vytrhávať si vlasy a potom ich jesť. Na prvý pohľad najmä kozmetický problém, ktorý je pre zdravých ľudí trochu nechutný, môže viesť k závažným komplikáciám.

Rapunzelin syndróm -psychiatriaZjedené vlasy totiž človek nevie rozložiť a v tráviacom trakte môžu časom vytvoriť pomerne veľká klbká, ktoré môžu tráviacu trubicu upchať – najčastejšie v oblasti tenkého a hrubého čreva – za vzniku mechanického ilea. Upchatie čriev je bolestivý stav, ktorý môže skončiť aj smrťou.

Liečba Rapunzelinho syndrómu

Psychické ťažkosti s rôznym úspechom liečia psychiatri pomocou liekov. Už vzniknuté upchatie tráviaceho traktu možno riešiť buď endoskopickým prístrojom alebo klasickou otvorenou operáciou – rozrezanie brucha a tráviaceho traktu a následné vybratie vlasového klbka, ktoré môže byť prekvapivo veľké.

Rapunzelin syndróm
5 (100%) 23 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *