Rapunzelin syndróm

Rapunzelin syndrómRapunzelin syndróm je extrémne vzácna psychiatrická porucha, ktorá je pomenovaná po jednej z postáv v rozprávkach bratov Grimmovcov. Dievča Rapunzela žije vo veži a jej vlasy dosahujú z najvyššieho okna veže až na zem. A práve vlasov sa tento syndróm týka.

Prejavy Rapunzelin syndrómu


Chorí  s Rapunzeliným syndrómom sú zvyčajne psychiatricky chorí ľudia, ktorí majú neskrotnú túžbu vytrhávať si vlasy a potom ich jesť.

Na prvý pohľad najmä kozmetický problém, ktorý je pre zdravých ľudí trochu nechutný, môže viesť k závažným komplikáciám.

Rapunzelin syndróm -psychiatriaZjedené vlasy totiž človek nevie rozložiť a v tráviacom trakte môžu časom vytvoriť pomerne veľká klbká, ktoré môžu tráviacu trubicu upchať – najčastejšie v oblasti tenkého a hrubého čreva – za vzniku mechanického ilea.

Upchatie čriev je bolestivý stav, ktorý môže skončiť aj smrťou.

Liečba Rapunzelinho syndrómu

Psychické ťažkosti s rôznym úspechom liečia psychiatri pomocou liekov.

Už vzniknuté upchatie tráviaceho traktu možno riešiť buď endoskopickým prístrojom alebo klasickou otvorenou operáciou – rozrezanie brucha a tráviaceho traktu a následné vybratie vlasového klbka, ktoré môže byť prekvapivo veľké.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-rapunzely

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button