Ivemarkov syndróm

Ivemarkov syndróm je označenie pre veľmi vzácne a málo preskúmané geneticky podmienené vrodené ochorenia. Presná príčina jeho vzniku nie je známa, vyvolávajúci gén či gény neboli zatiaľ nájdené. Čo je to Ivemarkov syndróm, aké sú jeho prejavy a ako tento syndróm liečiť?

Prejavy Ivemarkovho syndrómu

Syndróm sa prejavuje niekoľkými anatomickými odchýlkami. Postihnutému jedincovi chýba slezina, alebo má prítomných viacero malých sleziny.

Ďalej sú prítomné abnormality kardiovaskulárneho aparátu a viacero vnútorných orgánov je u chorého na opačnej strane tela ako u normálnych ľudí.

Toto obrátené usporiadanie orgánov sa odborne označuje ako situs viscerum inversus.

Problémy chorým robia najmä vrodené srdcové chyby, ktoré môžu zhoršovať zásobenie tkanív tela kyslíkom a viesť k prejavom srdcového zlyhávania.

Chýbanie sleziny má tiež svoje dôsledky, pretože slezina u detí je veľmi dôležitá pre správny vývoj imunitného systému. Choré deti preto trpia častými bakteriálnymi infekciami.

Prevencia a liečba

Vzhľadom na to, že sa jedná o vrodenú poruchu, nie je prevencia ani liečba možná.

Prípadné srdcové chyby možno riešiť kardiochirurgickými operáciami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ivemarkuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button