Diogenov syndróm

Diogenov syndróm je označenie pre psychiatrické ochorenie typickejšie pre ľudí vyššieho veku. Ide o stav, ktorý je značne nepríjemný a obťažujúci pre okolie chorého. Ako a prečo tomu tak je, si povieme v nasledujúcom článku. Čo je to Diogenov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako tento syndróm liečiť?

Príčiny Diogenovho syndrómu


Presné príčiny vzniku tohto stavu nie sú známe, možno však predpokladať vplyv rizikových faktorov ako je demencia a depresia.

Prejavy

Diogenes bol grécky učenec, ktorý podľa povestí hlásal márnosť a pominuteľnosť materiálnych hodnôt. Na dôkaz toho bol vraj veľmi skromný a žil v sude.

Postihnutí spoluobčania síce nežijú v sudoch, ale celkový prístup k materiálnym hodnotám majú vo výsledku podobný.

Ľudia trpiaci Diogenovým syndrómom žijú sami, vo svojom byte majú príšerný neporiadok, často žijú s mnohými domácimi zvieratami, o ktoré nie sú schopní sa postarať.

O pomoc nemajú záujem, so svojím stavom sú akosi zmierení, prevláda apatia, pri vonkajších zásahoch v snahe im pomôcť bývajú agresívny. Typickou vlastnosťou je hromadenie najrôznejších vecí.

Majú charakter nutkavosti a jedná sa o predmety bez akejkoľvek objektívnej hodnoty, eventuálne ide o zvieratá (pozri vyššie).

Liečba

Liečba musí byť komplexná, pričom významnú úlohu hrá psychiatrická terapia. K liečbe dochádza často až na dôrazné žiadosti chudákov, ktorí s takýmto človekom musia žiť v jednom bytovom dome.

Nasleduje potom typická scéna s políciou búchajúcou na dvere, transportom chorého na psychiatriu či do nejakého iného lôžkového zariadenia, transport zvierat do útulku a upratovanie eventuálne spojené aj s deratizáciou.

Takže ak nabudúce v televízii uvidíte, ako polícia vyvádza z dezolátneho bytu špinavú starenu a množstvo susedov, ktorým v tvári rozoznáte úľavu (a odchytáva 30 jej mačiek), určite si spomeňte na Diogenov syndróm.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diogenuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button