Vyliec.sk > Syndrómy > Adieho syndróm

Adieho syndróm

Adieho syndróm je ochorenie nervového systému, ktoré má rôzne prejavy. Nie je príliš časté, ale aj tak je dobré mať o ňom určité povedomie. Adieho syndróm je len zriedka vrodený, väčšinou vzniká až počas života.

Príčiny Adieho syndrómu


Príčina vzniku Adieho syndrómu nie je celkom známa, predpokladá sa vplyv infekcie (bakteriálnej alebo vírusovej), ktorá vedie k poškodeniu nervového systému, zvlášť jeho autonómnej zložky. Autonómny nervový systém nie je závislý na našej vôli a riadi množstvo telesných pochodov ako je potenie, telesný tlak a pod. V oblasti hlavovej riadi autonómny nervový systém okrem iného aj zmeny tvaru zrenice.

Prejavy

Narušenie nervových vlákien zrenice má za následok poruchu zornicovej reakcie (tzv. pupilotonie). U normálneho človeka sa zrenice rozširuje v tme, ale zužuju na svetle. U chorého zrenice reaguje na zmeny svetla len pomaly a nedokonale – môže tak byť v tme zúžené (menej časté), alebo na svetle rozšírené (viac časté).

Postihnuté býva zvyčajne len jedno oko. Postihnutý môže pociťovať poruchu zrakovej ostrosti, nie je schopný zaostrovať predmety ako zdraví ľudia. Okrem zrakových porúch sa u chorého vyskytuje aj nadmerné potenie. Zvýšené potenie je opäť dané narušenou funkciou autonómneho nervového systému. Ďalším prejavom tohto syndrómu je, že sa u postihnutého nachádzajú aj poruchy šľachových reflexov, dobre viditeľná je táto porucha na Achillovej šľache. Chorí trpia nepríjemnými záchvatmi náhleho poklesu krvného tlaku a majú tak vyššiu tendenciu ku kolapsovými stavom.

Liečba

Možnosti liečby sú obmedzené. Prípadné poruchy zraku možno korigovať okuliarmi a niekedy sa podávajú špeciálne kvapky obsahujúce pilokarpín. Pilokarpín je zlúčenina so schopnosťou dočasne zúžiť zrenice. Iné liečebné metódy narušenia nervového systému v podstate neexistujú.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/adieho-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.