Pomalý rast ochlpenia

pomalý rast ochlpeniaPomalý rast ochlpenia? Existuje niekoľko možných odpovedí na túto často kladenú otázku. Pomalý rast ochlpenia (hypotrichóza) môže byť spôsobený z rozličných príčin. Niektoré z týchto príčin sú veľmi ľahko odstrániteľné, ale iné vyžadujú lekárske ošetrenie. Čo sa týka rastu vlasov, tak väčšina z nás túži po zdravých, hustých a dlhých vlasoch a je to pomerne depresívne, keď naše vlasy prestávajú rásť. Pokiaľ vaše vlasy nie sú poškodené kvôli zdravotným problémom alebo akýmikoľvek chemickými reakciami, mali by pokračovať v raste. Naše vlasy rastú najmenej o 1cm za mesiac. Nezvyčajne pomalý rast vlasov vyvoláva obavy a mal by sa brať vážne. Najčastejšie dôvody sú: nedostatok vitamínov, veľa stresu, hypotyreóza, alopécia…

Príčiny pomalého rastu ochlpenia:


1. Nedostatok vitamínov

Nedostatok vitamínov je najčastejší dôvod pomalého rastu vlasov. Pre rast ochlpenia je nevyhnutné príjmať železo a tiež vitamín B.

Lepšiemu vstrebávaniu železa pomáha prísun vitamínu C, teda citrusové ovocie – citróny, pomaranče, grepy a kiwi. Preto po jedle bohatom na železo odporúčame konzumovať práve tieto druhy ovocia.

Vitamín C je tiež potrebný pre vývoj kolagénu, ktorý je pre silu a zdravý rast vlasov nevyhnutný.

Prioritou by mali byť orechy, olivový olej, avokádo, zabezpečujúce prísun vitamínu E, ktorý má blahodárne účinky na vlasovú pokožku a teda i na samotný rast vlasov.

Rovnako dôležité sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré nájdete vo vlašských orechoch a rybách.

2. Nadbytok stresu

Vysoká miera stresu je potvrdená príčina pomalého rastu ochlpenia a vlasov.

Stres prichádza v rôznych formách. Niektoré druhy stresu súvisiace s pomalým rastom zahŕňajú najmä ,,workoholikov„. Je známe, že ľudia, ktorí žijú v náročných alebo stresujúcich situáciách, vykazujú oneskorený rast vlasov.

3. Hypotyreóza

Hypotyreóza je zvyčajne základná príčina pomalého rastu chĺpkov u detí. Hypotyreóza je ochorenie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatok hormónov. Môže byť vrodená, ktorá je dosť vzácna, alebo získaná.

Príčinou vrodenej hypotyreózy môže byť porucha vývinu štítnej žľazy plodu, znížená funkcia štítnej žľazy matky alebo enzymatická porucha.

Pri získanej hypotyreóze môže ísť o primárnu alebo sekundárnu hypotyreózu. Rozlišujú sa na základe príčin ich vzniku na:

1. Primárna hypotyreóza býva spôsobená autoimunitným zápalom štítnej žľazy, operačným odstránením štítnej žľazy (pooperačná hypotyreóza), ďalej ožarovaním v rámci onkologickej liečby, liečby rádioaktívnym jódom alebo užívaním iných liekov (napr. predávkovanie tyreostatikami, liekmi na liečbu cukrovky atď.).

2. Sekundárna hypotyreóza spočíva v zníženej činnosti hypofýzy a s tým súvisiacej nedostatočnej tvorby TSH (tyreostimulačného hormónu).

4. Nedostatok hormónov

Na zdravý vývin ľudského organizmu a teda aj na vývin, rast a vypadávanie vlasov významne vplývajú pohlavné steroidné hormóny: androgény, estrogény a progesteróny.

Androgény výrazne ovplyvňujú rast vlasov a to niekoľkými spôsobmi. Zúčastňujú sa endokrinnej regulácie sezónneho vypadávania vlasov, stimulujú rast vlasových folikulov na určitých miestach pokožky po dosiahnutí pohlavnej dospelosti a tiež sú zodpovedné za spustenie vypadávania vlasov.

Diagnostika pomalého rastu ochlpenia

Pomalý rast ochlpenia možno spozorovať ak vám vaše ochlpenie nepodrastie v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.

Dôvody môžu byť rôzne. Čo sa týka rastu vlasov, tak niekomu rastú vlasy veľmi rýchlo a inému trvá roky, než sa dočká ich optimálnej dĺžky.

Pre zaujímavosť – jeden vlas rastie až sedem rokov a následne jednoducho vypadne. Počas tejto doby prejde štyrmi fázami. Dva až štyri roky rastie veľmi aktívne a potom rásť prestane.

Ochlpenie rastie po celom povrchu nášho tela okrem dlaní a chodidiel. Priemerný človek má na hlave 100 000-150 000 vlasov a za deň mu ich vypadne niekedy až 100. Za mesiac by mali vlasy podrásť o 1 -2cm.

Ako liečiť pomalý rast ochlpenia

Na podporu rastu pomáha:

  • konzumácia ovocia, zeleniny, bieleho mäsa a rýb
  • príjem vitamínov (vitamíny A, D, E a K), minerálov a nasýtených mastných kyselín (omega 3)
  • príjem železa a zinku
  • nepoužívať laky na vlasy, gély na vlasy a podobné prípravky
  • pravidelne zastrihávanie ochlpenia a vlasov

Kedy navštíviť lekára

Pomalý rast ochlpenia môžu vyvolávať aj problémy syntézy pohlavných hormónov, takže je treba pri tomto probléme radšej vždy navštíviť lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button