Biele škvrny na koži

biele škvrny na kožiKoža je ochranný obal nášho tela jej zmeny sú na tele ihneď viditeľné. Medzi najčastejšie problémy patrí strata pigmentu alebo biele škvrny na koži. Biele škvrny na koži sú spôsobené stratou pigmentu – melanínu v danom mieste. Môžu sa na koži objavovať z mnohých príčin. Môžu byť vrodené ako u albinizmu (ten ale postihuje celú kožu), alebo získané. Napríklad po poškodení kože niektorými chemikáliami – napríklad peroxidom.

Aj po dlhodobom chemickom dráždení môže koža nadobudnúť inú farbu. Preto je treba kožu, ktorá je takto vystavovaná agresívnym látkam, chrániť. A to najlepšie gumovými rukavicami (aj  pri umývaní podlahy chemikáliami). No strata pigmentu môže nastať aj po dlhom pobyte na slnku.

Príčiny bielych škvŕn na koži:

1. Tinea Versicolor

Tinea Versicolor je kvasinková infekcia, ktorá sa vyskytuje, keď prírodné kvasinky, ktoré sa nachádzajú na koži nazývané pityrosporum ovale, vyrastú mimo kontroly a začnú meniť pigmentáciu kože.

Keď k tomu dôjde, škvrny na koži môžu byť tmavšie alebo svetlejšie. Tinea versicolor môže byť spôsobená rôznymi faktormi vrátane horúčky, mastnej kože, oslabeného imunitného systému, hormonálnych zmien a nadmerného potenia.

Tinea versicolor sa môže bežne liečiť liekmi proti hubám, ktoré sú často účinné pri odstraňovaní škvŕn.

Ak tieto lieky nefungujú, odporúča sa kontaktovať svojho lekára ohľadom ďalších testoch, aby sa potvrdilo, že ide o tinea versicolor.

2. Lichen sclerosus

Lichen sclerosus je vzácne ochorenie, ktoré vytvára tenké škvrny bielej kože. Je to príznak, ktorý zvyčajne postihuje pokožku pohlavných orgánov. Je to typický príznak  u žien, ktoré prešli menopauzou.

Bežné príznaky tohto ochorenia sú: hladké biele škvrny, ktoré sa spájajú alebo bolia, svrbenie, krehká pokožka, zvrásnená alebo zhrubnutá koža, pľuzgiere a bolesť pri sexe alebo pri sprchovaní.

Toto ochorenie nie  je nákazlivé a nemôže sa šíriť cez pohlavný styk. V súčasnej dobe neexistuje žiadny liek na toto ochorenie, ale príznaky môžu byť zvládnuté s použitím  krémov a masti.

Pri správnom používaní krémy zvyčajne uľahčujú alebo zmierňujú symptómy.

3. Vitiligo

Vitiligo je ochorenie, pri ktorom sa na koži  tvoria biele škvrny. Vyskytuje sa vtedy, keď melanocytárne bunky prestávajú produkovať melanín buď preto, že zomierajú, alebo jednoducho prestávajú fungovať.

Príčiny tohto stavu sú nejasné, ale predpokladá sa, že ide o autoimunitné ochorenie. Môže sa objaviť v akomkoľvek veku a na akejkoľvek časti tela.

Niekedy sa biele škvrny rozšíria po celom tele, inokedy zostanú len na určitej časti tela. Vitiligo sa často najprv objaví ako malé, svetlé miesto na koži, ktoré sa časom rozvinie do väčšej bielej škvrny.

Vitiligo je vo všeobecnosti neškodné a nie je nákazlivé. Existuje niekoľko spôsobov liečby, ktoré môžu pomôcť znížiť výskyt vitiligu, vrátane kortikosteroidných krémov, depigmentácií a fototerapie UVA a UVB.

Niektoré z týchto liečebných postupov prichádzajú s vlastnými vedľajšími účinkami, preto odporúčam, aby ste s lekárom diskutovali o možnostiach.

Diagnostika bielych škvŕn na koži

Jedná sa o svetlé alebo biele škvrny na vašej pokožke. Biele škvrny na koži sú spôsobené stratou pigmentu -melanínu v danom mieste. Môžu sa na koži objavovať z mnohých príčin.

Môžu byť buď vrodené ako u albinizmu alebo získané. Napríklad pri ochoreniach akými sú Tinea Versicolor, Lichen Sclerosus Vitiligo alebo pri styku s nejakými chemikáliami.

Ako liečiť biele škvrny na koži

Biele škvrny možno zmierniť alebo aj odstrániť rôznymi masťami alebo olejmi, podľa spôsobu nadobudnutia týchto škvŕn.

Najčastejšie sa používa práve rakytníkový olej.

Kedy navštíviť lekára

Lekára doporučujem navštíviť hneď ako tieto biele škvrny na svojom tele spozorujete.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button