Vyliec.sk > Príznaky > Acanthosis nigricans

Acanthosis nigricans

čierná koža a acanthosis nigricansAcanthosis nigricans [akantóza nigricans] je menej známy príznak, ktorý sa však vyskytuje u mnohých ochorení. Akantóza znamená zosilnenie kože a nigricans značí čierne zafarbenie kvôli zvýšenej pigmentácii. Acanthosis nigricans teda vyzerá ako oblasti šedočiernej až čiernej kože, ktoré sa typicky objavujú v kožných záhyboch v slabinách, na krku a v okolí pupka.

Príčiny akantózy nigricans


V niektorých prípadoch nie je príčina vzniku známa, prípadne môže ísť o vplyv genetických faktorov s rodinným výskytom.

Zo závažnejších ochorení spôsobujúcich acanthosis nigricans vymenujeme napríklad niektoré zhubné nádory (typicky nádory tráviaceho traktu, rakovina prsníka, rakovina prostaty a mnohé ďalšie), hormonálne ochorenia (napr. Cushingov syndróm, Addisonova choroba, syndróm polycystických vaječníkov, akromegália a mnohé ďalšie), podávanie liekov (napr. kortikoidy), cukrovku a obezitu.

Diagnostika

Diagnóza je ľahká, čierna akantóza je jasne viditeľná na prvý pohľad. Okrem jej určenia je však nutné vykonať aspoň základné vyšetrenie na vylúčenie vyššie spomínaných ochorení. Vždy je dobré aspoň orientačne vylúčiť cukrovku.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Samotnú acanthosu nigricans nemôžeme nijako liečiť, ide o príznak iných chorôb, ktoré by mali byť diagnostikované a liečené.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/acanthosis-nigricans

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.