Vyliec.sk > Liek > Zineryt

Zineryt

ZinerytZineryt je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu akné. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinné zložky sú erytromycín a octan zinočnatý.


Princíp lieku Zineryt

Erytromycín je antibiotikum, ktoré v spolupráci s obrannými mechanizmami ľudského tela ničí mikroorganizmy naň citlivé. To znamená, že pri ošetrovaní zapálených mazových žliaz erytromycínom dochádza k ich postupnému hojeniu.

Prímes zinku zvyšuje účinnosť erytromycínu, aj keď zinok sám o sebe prispieva k udržaniu zdravej pokožky.

Využitie

Zineryt sa využíva v kožnom lekárstve na miestnu liečbu akné. Bráni totiž bakteriálnemu osídleniu mazových vačkov v koži a následnému zápalovému procesu.

Akné patrí medzi časté kožné ochorenia, ktoré sa vyskytuje najviac u mladých ľudí v období dospievania. Niektoré formy choroby môžu byť pomerne ťažké a môžu svojmu nositeľovi zanechať doživotné následky v podobe nepekných jaziev. Preto netreba zanedbať liečbu a záleží len na nás, či už sa rozhodneme pre lieky, alebo pre zdravý životný štýl. Treba však podotknúť, že u každého pacienta nemusí byť práve jedna liečba prospešná, čo robí túto chorobu častou.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Vyrába sa vo forme roztoku, ktorý sa nanáša na postihnutú kožu najmenej dvakrát denne (najlepšie ráno a večer).

Pred aplikáciou lieku by mala byť pokožka umytá a osušené. Po nanesení sa roztok nechá zaschnúť. K zlepšeniu alebo ústupu prejavov akné dochádza väčšinou do 10 – 12 týždňov od začatia liečby.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zineryt môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek sa zvyčajne dobre toleruje, no môže sa vyskytnúť svrbenie, začervenanie, podráždenie kože, pocit pálenia, suchá koža alebo odlupovanie kože. Okrem toho nie je možné vylúčiť ani kožné alergické reakcie z precitlivenosti. Uvedené prejavy sú prechodného charakteru a vo väčšine prípadov rýchlo ustúpia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.