Vyliec.sk > Liek > Vectavir

Vectavir

VectavirVectavir je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu oparu. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnou zložkou je penciklovir.


Princíp preparátu Vectavir

Vectavir obsahuje liečivo penciklovir a patrí do skupiny protivírusových liečiv, ktoré zastavujú množenie vírusu. V tomto prípade zasahuje proti herpesvírusu, ktorý je typickým pôvodcom klasického oparu.

Penciklovir blokuje tvorbu vírusovej DNA a tým narušuje jeho množenie v napadnutých bunkách. Výsledkom je zmiernenie bolesti pri oparoch, urýchlenie hojenia a skrátenie doby, počas ktorej je opar nákazlivý, avšak jeho použitie nezabráni šíreniu oparu na iné osoby.

Využitie

Vectavir dermálny krém sa používa na liečbu oparov (herpes labialis). Opary sú spôsobené vírusovou infekciou. Vírus môže počas dlhej doby zostávať neaktívny, ale pokiaľ sa aktivuje, pomnoží sa a spôsobí tvorbu oparu. To môže nastať napríklad, keď je pacient vyčerpaný, má chrípku alebo je prechladnutý, alebo ak bol vystavený nadmernému slnečnému žiareniu.

Vírus spôsobuje bolestivé pľuzgieriky na perách, ktoré tento krém lieči a umožňuje vymiznutie oparu a zmenšenie ťažkostí (pálenie a pálčivá bolesť pery).

Podávanie

Vyrába sa v podobe krému a jeho použitie je najúčinnejšie, ak liečba začne čo najskôr, ešte pred vznikom oparu, keď pacient pocíti charakteristické pálenie a svrbenie. Krém je však účinný aj vtedy, keď sa začne používať až po vytvorení oparu.

Pred a po použití krému je nutné si dôkladne umyť ruky. V priebehu dňa sa krém nanáša na postihnuté miesto každé 2 hodiny (približne 8-krát denne) počas nasledujúcich 4 dní. Krém by nemal prísť do kontaktu s očami.

Je dostupný aj bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Vectavir nemáva výrazné nežiaduce účinky, no u niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť len mierne príznaky, a to napr. prechodný pocit pálenia alebo stratu citlivosti (brnenie) na postihnutom mieste. Tieto príznaky obvykle rýchlo ustúpia. U citlivejších pacientov sa zaznamenali nežiaduce účinky typu alergickej reakcie, ako je alergická dermatitída, vyrážka, žihľavka, svrbenie a opuchy.

Tento dermálny krém obsahuje cetystearylalkohol, ktorý môže u niektorých ľudí spôsobiť ľahké lokálne kožné reakcie (napr. kontaktnú dermatitídu). Taktiež obsahuje propylénglykol, ktorý môže spôsobiť podráždenie kože.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Neodporúča sa podávať pacientom, ktorí sú mladší ako 12 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.