Tantum Verde

Tantum VerdeTantum Verde je liek, ktorý sa používa pri zápalových ochoreniach dutiny ústnej. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je benzydamín.

Princíp lieku Tantum Verde


Liečivo benzydamín má výrazné protizápalové, bolesť tlmiace, mierne miestne znecitlivujúce a dezinfekčné účinky.

Vzhľadom na rýchly nástup účinku sa po podaní lieku priamo na zapálené tkanivo za krátku dobu dostaví úľava a ústup ťažkostí.

Liek je účinný pri liečbe zápalov v ústnej dutine a v hrdle a je dobre znášaný.

Využitie

Liek sa používa na liečbu prejavov zápalu v ústnej dutine a v hrdle ako sú napríklad afty, zápaly nosohltanu, mandlí či zápaly ďasien.

Preparát nielen tlmí zápal, ale pôsobí aj proti bolesti v krku. Preto spolu s antibiotikami môže byť Tantum Verde použitý ako doplnkový liek na terapiu bolesti v krku pri angíne.

Podávanie

Tantum Verde sa vyrába vo forme spreja, pastiliek a roztoku. Interval medzi jednotlivými dávkami je 1,5 až 3 hodiny, ktoré sa podávajú 2 až 6-krát denne.

Všetky formy lieku sú dostupné bez lekárskeho predpisu.

Sprej

Existuje v dvoch formách, klasická a Forte. Bežná dávka klasického spreja pre dospelých a deti do 12 rokov je 4 – 8 vstrekov.

Deti od 6 do 12 rokov užívajú 1 – 3 vstreky. Sprej nie je určený pre deti do 6 rokov.

Sprej Forte je určený iba pre dospelých, ktorí aplikujú 2 – 4 vstreky.

Pastilky

Zvyčajná dávka je 1 pastilka, ktorá sa nechá pomaly rozpustiť v ústach. Pastilky existujú v rôznych príchutiach. Pastilky nie sú určené pre deti do 4 rokov.

Roztok

Roztok sa používa neriedený na výplachy úst alebo na kloktanie. Pri kloktaní a výplachoch sa aplikuje minimálne 30 sekúnd v množstve 15 ml (1 polievková lyžica) zvyčajne po jedle.

Roztok nie je určený pre deti do 4 rokov.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tantum Verde má len minimum vedľajších účinkov, asi najčastejšie je popisovaný pálivý pocit v ústach po aplikácii, ktorý však rýchlo vymizne.

Aplikácia väčšieho množstva prípravku a jeho následné prehltnutie môže vyvolať ľahkú nevoľnosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button