Smecta

SmectaSmecta je veľmi často užívaný liek, ktorý slúži na liečbu hnačky. Patrí do skupiny adsorbenciá a jeho účinnou zložkou je prírodný čistený íl – diosmektit.

Princíp lieku Smecta


Prírodný čistený íl má veľké absorpčné schopnosti, nerozpúšťa sa vo vode a bol preukázaný jeho pozitívny vplyv na ochrannú hlienovú vrstvu črevnej sliznice a chráni črevnú stenu pred účinkom baktérií a iných infekčných mikroorganizmov.

Veľkou výhodou je aj fakt, že íl sa nevstrebáva a neovplyvňuje v žiadnom ohľade vnútorné prostredie organizmu, ale vylučuje sa spolu so stolicou z tela.

Využitie

Liek Smecta je indikovaný na liečbu akútnej a chronickej hnačky.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na symptomatickú liečbu ťažkostí a bolestí spojených s ochorením pažeráka, žalúdka, ale aj dvanástnika či čriev.

Veľkou výhodou lieku je, že ho môžu užívať ako dospelí, tak aj deti (vrátane dojčiat) a tehotné či dojčiace ženy.

Podávanie

Vyrába sa v podobe prášku, ktorý sa nasype do vody a vypije. Chuť je vcelku príjemná, bežná dávka u dospelých ľudí je 6 vrecúšok denne po dobu trvania hnačky.

Pri liečba hnačky u detí do 1 roka je dávka 2 vrecúška denne počas 3 dní, potom 1 vrecúško denne. U detí od 1 roku je dávka 4 vrecúška denne počas 3 dní, potom 2 vrecúška denne.

Pri liečbe iných ťažkostí je dávka u dospelých 3 vrecúška denne.

detí do 1 roku je dávka 1 vrecúško denne, u detí od 1 do 2 rokov je dávka 1-2 vrecúška denne a u starších ako 2 roky je dávka 2-3 vrecúška denne.

Liek Smecta je voľne predajný preparát.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Smecta nemáva závažné vedľajšie účinky, no zriedkavo sa objavuje zhoršenie tráviacich ťažkostí, prípadne nezávažné alergické reakcie (žihlavka, vyrážka, svrbenie alebo opuch).

Liek môže ovplyvniť vstrebávanie iných zlúčenín, a preto by nemal byť používaný v rovnakej chvíli s ďalšími liekmi.

Liek obsahuje hroznový cukor, glukózu, a stolový cukor, sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button