Picoprep

PicoprepPicoprep nie je liek v pravom slova zmysle, ide o vyprázdňujúci roztok, ktorý sa používa v gastroenterológii. Hlavnou účinnou zložkou prípravku sú zlúčeniny oxid horečnatý,
dinátriumpikosulfát a kyselina citrónová.

Princíp


Kombinuje sa preháňavý účinok oboch prítomných účinných látok, ktorý vedie ku zrýchleniu pohybov čreva a zadržaniu vody v čreve.

Výsledkom je hnačka, ktorá vedie k vyčisteniu čreva.

Využitie

Picoprep má využitie pri vyprázdnení pred kolonoskopiou.

Ak je správne použitý, vyvolá opakované hnačky, ktoré spôsobia vyprázdnenie čreva. Iba na správne vyprázdnenom čreve možno totiž vykonať kvalitné kolonoskopické vyšetrenie.

Podávanie

Picoprep sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa rozpúšťa vo vode. Štandardné  sada obsahuje dva sáčky s práškom.

Každý sáčok sa rozpustí v cca 250 mililitroch vody a pomaly sa vypije. Následne musí človek pomaly vypiť asi 1,5 litra čistej tekutiny.

Presný harmonogram vyprázdnenia si každé pracovisko stanovuje inak, obvyklá je tzv. delená príprava, kedy pacient vypije obsah prvého vrecka v 17:00 deň pred kolonoskopiou a obsah druhého vrecka vypije cca 6 hodín pred časovým termínom kolonoskopie.

Presný opis prípravy povie lekár, ktorý liek odporučil.

Nevýhody

Liek nemáva zásadne nežiaduce účinky, vďaka príjemnej pomarančovej príchuti býva dobre tolerovaný.

Po požití lieku nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie.

Určité riziko môže predstavovať pre ľudí s ťažkým zlyhávaním obličiek, pretože obsahuje vysoké množstvo draslíka, ktorého sa po vstrebaní do tela choré obličky nevedia tak dobre zbaviť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/picoprep

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button