Vyliec.sk > Liek > Milurit

Milurit

MiluritMilurit je bežne predpisovaný liek, ktorého účinná látka je zlúčenina alopurinol. Liek je výborný v liečbe chronickej dny.


Princíp lieku Milurit

Milurit obsahuje liečivo alopurinol. Účinok lieku spočíva v spomalení rýchlosti určitých chemických reakcií v tele, čo vedie k zníženiu hladiny kyseliny močovej v krvi a moči.

Použitie

Tento liek sa používa na liečbu dny. Pri tomto ochorení telo vytvára príliš veľa látky, ktorá sa nazýva „kyselina močová”. Kyselina močová sa ukladá v kĺboch a šľachách vo forme kryštálov. Tieto kryštály vyvolávajú zápalovú reakciu. Zápal spôsobuje, že koža v okolí niektorých kĺbov opuchne a aj pri jemnom dotyku je bolestivá a citlivá. Silnú bolesť môžete tiež cítiť pri pohybe kĺbov.

Taktiež sa používa na liečbu iných stavov, pri ktorých sa kyselina močová ukladá v tele. Patria sem obličkové kamene a iné ochorenia obličiek, liečba rakoviny alebo niektoré poruchy enzýmov.

Podávanie

Záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára, väčšinou sa podáva jedna 100 miligramová alebo 300 miligramová tabletka denne. Maximálna povolená dávka je však vyššia. Milurit treba užívať raz za deň po jedle a zapiť vodou. Ak denná dávka prekročí 300 mg, môže sa užívať v niekoľkých rozdelených dávkach.

Tehotné ženy môžu užívať daný liek, iba ak nie je k dispozícii bezpečnejšia alternatíva, alebo ak samotné ochorenie predstavuje riziko pre matku alebo nenarodené dieťa. Milurit sa vylučuje do materského mlieka. Keďže nie sú k dispozícii relevantné údaje o bezpečnosti, užívanie Miluritu počas dojčenia sa neodporúča.

Počas užívania preparátu môže pacient pociťovať ospalosť, mať závrat alebo ťažkosti s koordináciou. Ak má opísané stavy, nie je vhodné aby viedol vozidlá, používal nástroje a obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Milurit by sa nemal podávať pri akútnom záchvate dny, v takom prípade by ťažkosti skôr zhoršil.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Akútna bolestivá dna by sa mala liečiť nesteroidnými protizápalovými liekmi a až po jej upokojení sa Milurit nasadí. Ak by sa tento liekpodával súbežne s imunosupresívami obsahujúcimi zlúčeninu azatioprin (napr. liek Imuran), potom by sa dávka týchto liekov mala znížiť pre možné vzájomné interakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.