Micetal

MicetalMicetal je liek, ktorý patrí medzi lieky proti plesniam (antimykotiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina flutrimazol.

Princíp lieku Micetal


Flutrimazol narušuje metabolizmus plesňových buniek a tým poškodzuje ich bunkovú stenu.

Vďaka tomu liek pôsobí proti ich množeniu a vyvoláva zvýšené odumieranie plesňových buniek.

Použitie

Micetal  sa používa na miestnu liečbu povrchových kožných ochorení vyvolaných dermatofytmi (vláknité huby), kvasinkami, plesňami a inými mikroorganizmami, ktoré sa zaraďujú medzi huby.

Preparát sa používa zvlášť na liečbu kožných plesňových ochorení, ktoré často postihujú oblasti kožných záhybov a na tie ochorenia, kde okrem plesní sa na vzniku ochorenia podieľa tiež poškodenie kože (napríklad zaparenie).

Tieto ochorenia (tzv. tinea) sa vyskytujú najčastejšie v oblasti nôh a slabín, ale tiež na tvári a vlasatej časti hlavy alebo na trupe.

Podávanie

Micetal sa vyrába ako krém, gél a kožný sprej. Dospelí ľudia si zvyčajne nanášajú prípravok na postihnuté miesta kože 1-2x denne.

Preparát by nemal prísť do styku so sliznicami a očami, okrem toho sa nesmie aplikovať bez vedomia lekára.

Micetal krém je určený na vonkajšie používanie. Zvyčajne sa liek u dospelých a detí starších ako 10 rokov používa 1- krát denne, najlepšie večer.

Krém sa nanáša v tenkej vrstve na postihnuté miesto a jeho okolie a mierne sa vtrie do čistej kože.

Trvanie liečby krémom je zvyčajne je 2-4 týždne. Aj keď dôjde k zlepšeniu prejavov ochorenia počas niekoľkých dní liečby, liečba má pokračovať po celú dobu, ktorú lekár odporučil. Pokiaľ sa účinok liečby liekom neprejaví do 4 týždňov, diagnóza má byť prehodnotená.

Tehotné ženy (predovšetkým v prvých troch mesiacoch tehotenstva) a dojčiace ženy môžu liek používať iba po konzultácii s lekárom a v nevyhnutných prípadoch, pretože neboli uskutočnené klinické štúdie u tehotných žien a rovnako nie je známe, či flutrimazol preniká do materského mlieka.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Preparát má vďaka lokálnej aplikácii na kožu prakticky nulové celkové nežiaduce účinky. Po aplikácii lieku môže dôjsť k podráždeniu kože a niekedy ku vzniku kožných alergických reakcii (začervenanie, svrbenie, bolesť).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button