Medrol

MedrolMedrol je liek, ktorý patrí medzi kortikoidy (tj. synteticky vyrábané analógy kortikoidných hormónov tvorených v kôre ľudských nadobličiek). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina metylprednizolón.

Princíp


Metylprednizolón je pomerne silné imunosupresívum, ktoré tlmí imunitný systém na viacerých úrovniach a pôsobí protizápalovo.

Metylprednizolón bráni zhlukovaniu bielych krviniek v mieste zápalu a narúša funkciu lymfocytov.

Využitie

Liek sa môže použiť v situáciách, keď chceme tlmiť imunitný systém a zápalovú odpoveď.

Typickými indikáciami sú zhoršenia zápalových ochorení dýchacích ciest (astma, CHOCHP), alergické reakcie a autoimunitné choroby.

Vzhľadom k častému výskytu nežiaducich účinkov pri dlhodobom užívaní sa však liek podáva skôr akútne a v krátkom časovom intervale.

Podávanie

Medrol sa vyrába vo forme tabliet o sile 4-100 miligramov. Dávka je striktne individuálne a väčšinou sa pohybuje okolo 16-32 miligramov denne. Ideálna doba podania je ráno.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, ale postupné ponižovanie dávky. Liek by sa nikdy nemal užívať bez vedomia predpisujúceho lekára!

Nevýhody

Medrol má pri dlhodobom užívaní viacero vedľajších účinkov podobne ako ostatné kortikoidy (prečítajte si príslušný článok).

Tieto vedľajšie účinky väčšinou zhrnujeme pod pojem Cushingov syndróm.

Veľkú opatrnosť je nutné mať u ľudí, ktorí trpia nejakou infekciou, pretože by im kortikoid mohol oslabiť imunitný systém a spôsobiť ťažší priebeh infekcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medrol

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button