Lumigan

LumiganLumigan je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto preparátu je zlúčenina bimatoprost.

Princíp lieku Lumigan


Bimatoprost je látka, ktorá je syntetickým analógom (analóg = látka podobná svojimi účinkami) jedného prostaglandínu.

Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím výrazne znižuje vnútroočný tlak.

Využitie

Oko obsahuje priezračnú vodnatú tekutinu, ktorá vyživuje vnútro oka. Táto tekutina je stále odvádzaná z oka a je nahradzovaná novou.

Ak tekutina nemôže dostatočne rýchlo odtekať, zvyšuje sa tlak vo vnútri oka. Tento liek zvyšuje množstvo odvádzanej tekutiny.

Týmto spôsobom sa znižuje tlak vo vnútri oka. Ak tento vysoký tlak nie je znižovaný, mohlo by to časom viesť k ochoreniu, ktoré sa nazýva glaukóm a nakoniec poškodiť zrak.

Podávanie

Preparát je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Tento liek sa má používať iba na aplikáciu do očí.

Odporúčaný postup je kvapnutie jednej kvapky každý deň večer do oka, ktoré je potrebné liečiť. Neužívajte liek viac ako raz denne. Môže to viesť k zníženiu účinnosti liečby.

Ak používa pacient Lumigan s inými očnými kvapkami, medzi kvapnutím daného lieku a ďalšieho lieku je potrebné dodržiavať odstup najmenej piatich minút. Liek môže prechádzať do materského mlieka, preto nie je vhodné dojčiť počas užívania lieku.

Nie je vhodné používať očné kvapky, pokiaľ má pacient nasadené kontaktné šošovky. Po použití očných kvapiek je vhodné počkať 15 minút a až potom si nasadiť kontaktné šošovky.

Lumigan obsahuje konzervačnú látku benzalkóniumchlorid, ktorá môže spôsobiť podráždenie oka alebo zmenu farby mäkkej kontaktnej šošovky.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. predĺženie rias, ľahké sčervenanie, svrbenie.

Časté vedľajšie účinky sú napr. alergická reakcia na oku, unavené oči, citlivosť na svetlo, tmavšie zafarbenie kože v okolí oka, tmavšie riasy, bolesť, pocit cudzieho telesa v oku, zalepené oči, tmavšia farba dúhovky, problémy vidieť ostro, podráždenie, pálenie, zapálené, červené a svrbiace viečka, slzenie, pocit sucha, zhoršenie videnia, rozmazané videnie, opuch priehľadnej vrstvy kryjúcej povrch oka, malé trhlinky na povrchu oka so zápalom alebo bez neho, bolesti hlavy a zvýšenie krvného tlaku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button