Lexaurin

LexaurinLexaurin je liekom zo skupiny benzodiezapínov a jeho účinnou zlúčeninou je látka bromazepam.

Princíp


Bromazepam ovplyvňuje rovnováhu medzi neurotransmitermi, čo sú chemické zlúčeniny riadiace šírenie vzruchov medzi nervovými bunkami v mozgu.

Konkrétne bromazepam (a ostatné benzodiazepíny) posilňujú vplyv neurotransmiteru GABA (gama-aminomaslová kyselina), ktorá má tlmivý vplyv. Tým sa tiež vysvetľuje upokojujúci a svalstvo uvoľňujúci účinok lieku.

Využitie

Lexaurin je používaný u úzkostných stavov spojených s nervozitou, z vyložene psychiatrických stavov ho možno užiť u panickej poruchy a fóbie.

Viacero ľudí tento liek užíva iba nárazovo pri náhlom rozrušení. Liečivo tlmí, upokojuje a ľahko uspáva.

Podávanie

Záleží vždy na odporúčani ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa liek nemal užívať. Liek sa vyrába vo forme bielych a ružových tabliet o sile 1,5 a 3 miligramy, väčšinou sa užíva 1-3x denne.

Kvôli ružovému zafarbeniu 3 miligramových tabliet a tlmiacemu účinku sa niekedy prezýva „ružový sen“.

Nevýhody

Dlhodobé užívanie benzodiezapínov môže viesť k závislosti, predávkovanie týmito preparátmi môže spôsobiť vážnejšie poruchy vedomia s utlmením dychového centra.

Zásadne sa neodporúča kombinovať Lexaurin s alkoholom (a ďalšími návykovými látkami), ktorý môže jeho účinky nepredvídateľne zvyšovať, a ďalej sa neodporúča podávanie ambulantných pacientov pacientom s ťažkou myasténiou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lexaurin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button