Latanoprost
Latanoprost je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto preparátu je rovnomenná zlúčenina latanoprost.
Princíp lieku Latanoprost
Latanoprost je látka, ktorá je analógom jedného prostaglandínu. Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím znižuje vnútroočný tlak.
Využitie
Latanoprost očné kvapky sa používajú u pacientov s ochorením známym ako glaukóm s otvoreným uhlom, ktoré spôsobuje zvýšenie tlaku v oku.
Liečivo v Latanoproste patrí do skupiny liekov známych ako prostaglandíny.
Latanoprost je liek, ktorý znižuje tlak v oku zvýšením prirodzeného odtoku tekutiny z vnútra oka do krvného obehu.
Latanoprost sa tiež používa na liečbu zvýšeného očného tlaku a glaukómu vo všetkých vekových skupinách detí a novorodencov.
Podávanie
Zvyčajná dávka pre dospelých a detí je jedna kvapka do postihnutého oka raz denne. Optimálny účinok sa dosiahne, ak sa preparát podáva večer.
Ak bude pacient musieť použiť iné očné kvapky, je potrebné počkať najmenej päť minút pred ich použitím.
Treba byť opatrný pri stlačení fľaše, aby sa aplikovala iba jedna kvapka do postihnutého oka. Nie je vhodné používať tento liek viac ako raz denne, pretože účinok liečby sa môže znížiť, ak sa aplikuje častejšie.
Zvyčajne sa nepoužíva u detí.
Daný liek môže mať vplyv na nenarodené dieťa, preto sa nesmie používať počas tehotenstva. Taktiež sa nesmie používať počas dojčenia.
Podobne ako u iných očných kvapiek, ak má pacient rozmazané videnie, keď prvýkrát použil kvapky, treba počkať, až tento stav pominie predtým, ako bude viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Veľmi časté vedľajšie účinky sú napr. zmena farby očí (zhnednutie a stmavnutie), červené a prekrvené oči, pálenie, pichanie (rezanie v oku), svrbenie a pocity pichania v očiach, pocit, že má pacient niečo v oku, zvýšenie počtu alebo stmavnutie očných rias, zahustenie alebo predĺženie očných rias a jemných chĺpkov na viečkach.
Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. prechodné bodkovité epitelové erózie, zápal okrajov očných viečok, bolesť očí.
Menej časté vedľajšie účinky sú napr. opuchnuté a nafúknuté očné viečka, suché oči, zápal rohovky, rozmazané videnie, zápal očných spojiviek (konjunktivitída), kožná vyrážka.
Použité zdroje: základné zdroje textu