Janartan

JanartanJanartan je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné látky – valsartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Preparát Janartan používame na liečbu vysokého krvného tlaku.

Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu (odborne compliance) pacienta užívať liek.

Podávanie

Preparát Janartan sa nesmie užívať bez odporúčania lekára.

Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 80/12.5 miligramov (80mg valsartanu + 12.5mg hydrochlorotiazidu) a najsilnejšia dávka je 320/25 miligramov (320mg valsartanu + 25mg hydrochlorotiazidu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú aj efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/janartan

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button