Diasip

DiasipDiasip nie je liek v pravom slova zmysle, napriek tomu však patrí medzi veľmi dôležité prípravky využívané v zdravotníctve. Jedná sa o energeticky bohatú tekutú výživu, ktorá obsahuje základné zložky potravy (sacharidy, tuky a bielkoviny) a mikronutrienty (vitamíny a minerály).

Princíp lieku Diasip


Diasip slúži k nutričnej podpore, ktorú označujeme ako „sipping“ alebo „popíjanie“. Dobre stráviteľná tekutina by sa mala pomaly popíjať a môže tak slúžiť ako čiastočná alebo úplná náhrada stravy.

Diasip môžu popíjať pacienti trpiaci podvýživou a ľudia so zvýšenými nárokmi na príjem živín vrátane stavov vedúcich k poruchám ich vstrebávanie.

Zloženie sacharidov v tomto prípravku je koncipované tak, aby bol prípravok vhodný aj pre diabetikov (menej cukru, menej energie).

Bezgluténový prípravok. S cukrom a sladidlom. Balené v ochrannej atmosfére.

Použitie

Nutrične kompletná tekutá výživa s vlákninou, ktorá je určená pre diétny režim pri podvýžive súvisiacej s ochorením u pacientov s diabetes mellitus alebo hyperglykémiou.

Podávanie

Diasip sa vyrába ako chuťovo sladká tekutina v plastových fľašiach s objemom 200 mililitrov. Existuje viac typov prípravku podľa príchuti.

Nápoj obsahuje cca 104 kilokalórií (kcal) na 100 mililitrov. Bežná dávka pre dospelého človeka je individuálna a väčšinou sa pohybuje medzi 1-3 nápojmi denne.

Pred použitím treba nádobu dobre pretrepať. Preparát je určený na priame použitie, najlepšie chutí vychladený.

Dôležité upozornenia: Preparát je určený len na enterálne použitie. Nie je určené na parenterálne podávanie.

Pacient môže preparát užívať len pod lekárskym dohľadom. Vhodný ako jediný zdroj výživy. Nevhodný pre deti do 3 rokov veku. Zvýšená opatrnosť je potrebná u detí od 3 do 6 rokov veku. Nevhodný pre pacientov s fruktosémiou.

Skladuje na suchom a chladnom mieste. Po prvom otvorení je nutné fľašku uzatvoriť a uchovávať v chladničke max po dobu 24 hodín.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky a iné výživové doplnky, aj tento preparát môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Hlavným problémom Diasip a podobných nápojov sú tráviace ťažkosti.

Prípravky sú chuťovo sladké a chutné a pri rýchlom vypití zvyčajne vyvolávajú nevoľnosť a niekedy aj zvracanie.

Z toho dôvodu je potrebné poučiť pacientov, aby prípravky popíjali veľmi pomaly (napríklad aj niekoľko hodín) a niekedy pomôže aj pravidelná zmena príchuti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button