Deltyba

DeltybaDeltyba je liek, ktorý patrí medzi lieky proti tuberkulóze (antituberkulotiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina delamanid.


Princíp

Delamanid komplexne pôsobí proti rastu a množeniu baktérií tuberkulózy (mykobaktérie). Jedným z dôležitých mechanizmov účinku je narušenie syntézy kyseliny mykolové, ktorá je dôležitou súčasťou bunkovej steny týchto baktérií.

Využitie

Deltyba je v kombinácii s ďalšími liekmi využívaná pri terapii rôznych foriem tuberkulózy (pľúcnych aj mimopľúcnych).

Liek sa nepodáva každému pacientovi s tuberkulózou a je rezervovaný skôr pre prípady, kde sú baktérie odolné voči bežnejšie podávaným antituberkulotikám.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 50 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 100 miligramov lieku 2x denne. Podávať liek bez odporúčania špecialistu je zakázané, liečba patrí len do rúk pracovísk špecializovaných na liečbu TBC.

Nevýhody

Môže vyvolať tráviace ťažkosti, motanie hlavy a tras končatín. Vylúčiť nemožno ani vznik alergickej reakcie, toto riziko je našťastie relatívne nízke.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.