Belosalic

BelosalicBelosalic je liek, ktorý je predpisovaný kožnými lekármi. Účinnou zložkou lieku sú zlúčeniny betametazón (presnejšie betametazóndipropionát) a kyselina salicylová.

Princíp


Betametazón patrí medzi kortikosteroidy a pri aplikácii na pokožku tlmí lokálne zápalové procesy vrátane alergických prejavov.

Kyselina salicylová má v tomto prípade podporný efekt, zmäkčuje kožu a uľahčuje prienik betametazónu do hĺbky.

Využitie

Belosalic je predpisovaný na liečbu mnohých neinfekčných kožných ekzémov a svrbivých a bolestivých kožných zápalov (solárna dermatitída po nadmernom oslnení, dermatitída po vystavení kože chemikáliám, a pod.).

Dobrý efekt má liek aj na dlhšie trvajúce kožné alergické reakcie a na lupienku.

Podávanie

Tento liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia kožného lekára. Preparát sa vyrába v podobe kožnej masti a roztoku, ktoré sa nanášajú na postihnutú kožu 1-3x denne.

Je odporúčané liečbu prevádzať po čo najkratšiu nutnú dobu.

Nevýhody

Môže pri dlhodobejšom podávaní poškodzovať kožu, spôsobiť jej pálenie, svrbenie, vysušenie, stenčenie a zníženie pigmentácie.

V mieste aplikácie sa častejšie objavujú strie a zvyšuje sa riziko kožných infekcií.

Ak je liek aplikovaný po dlhšiu dobu na veľké kožné plochy, môže jeho vstrebávanie do organizmu spôsobiť vznik celkových nežiaducich účinkov, ktoré si môžete prečítať v článku o steroidoch.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button