Advate

AdvateAdvate patrí medzi lieky využívané v hematológii, jeho účinnou zložkou je ľudský koagulačný faktor VIII.

Advate a jeho princíp


Účinná látka je koncentrát ľudského koagulovateľného faktora VIII, ktorý je dôležitou súčasťou koagulačnej kaskády. Látka sa získava z krvnej plazmy darcov.

Využitie

Tento liek sa podáva na prevenciu aj liečbu krvácania súvisiaceho s hemofíliou typu A, čo je geneticky podmienená choroba spojená s nedostatkom faktora VIII a s tým súvisiacou zvýšenou krvácavosťou. Používa sa u pacientov všetkých vekových skupín.

Pripravuje sa bez pridania akýchkoľvek ľudských alebo zvieracích bielkovín v celom procese výroby.

Podávanie

Preparát sa vyrába ako prášok, ktorý sa rozpustí v rozpúšťadle za vzniku roztoku. Výsledný roztok sa podáva vnútrožilovo.

Nesprávnej aplikácii (injekcia do tepny alebo vedľa žily) sa treba vyhnúť, lebo sa môžu vyskytnúť mierne krátkodobé reakcie v mieste vpichu, napr. podliatina a začervenanie.

Dávka je prísne individuálna (závisí od aktuálnej hladiny faktora VIII v krvi, typu a závažnosti prípadného krvácania, hmotnosti pacienta, a pod.) a prípravok sa musí použiť len podľa odporúčania skúseného lekára-hematológa.

Zvyčajná dávka je 20 až 40 IU na kg telesnej hmotnosti, podávaná každé 2 až 3 dni. Avšak v niektorých prípadoch, najmä u mladších pacientov, môžu byť potrebné kratšie dávkovacie intervaly alebo vyššie dávky.

Dávkovanie u detí na liečbu krvácania sa nelíši od dospelých pacientov. Na prevenciu krvácania u detí mladších ako 6 rokov sa odporúčajú dávky 20 až 50 IU na kg telesnej hmotnosti 3 až 4 razy týždenne.

Nevýhody

Advate väčšinou žiadne nežiaduce reakcie nespôsobuje, avšak u niektorých ľudí môžu po podaní vzniknúť alergické reakcie vrátane tých závažných (anafylaktický šok), vtedy sa injekcia musí okamžite zastaviť. 

Ak sa objavia niektoré z nasledujúcich prvotných príznakov alergických reakcií, musí sa ihneď kontaktovať predpisujúci lekár napr. vyrážka, žihľavka, pupence, svrbenie rozšírené po celom tele, opuch pier a jazyka, ťažkosti s dýchaním, pískavé dýchanie, pocit tiesne na hrudníku, celkový pocit choroby, závrat a strata vedomia.

Závažné príznaky vrátane ťažkostí s dýchaním a (takmer) mdloby vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button