Úvod / Choroby / Warfarinová nekróza kože

Warfarinová nekróza kože

Warfarinová nekróza kožeWarfarinová nekróza kože je špecifický problém, ktorý súvisí s užívaním warfarínu (a jemu podobných liekov). Warfarín je liek na riedenie krvi, ktorý funguje na princípe zablokovania určitej časti tzv. Koagulačnej kaskády, čo je zložitá sústava koagulačných bielkovín v krvi umožňujúce vznik krvnej zrazeniny.

* Nekróza znamená odumretie časti tkaniva alebo orgánu.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Warfarinová nekróza kože prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Warfarinová nekróza kože sa objaví u niektorých pacientov užívajúcich warfarín, zvýšené riziko je u ľudí, ktorí majú vrodený nedostatok proteínu C, čo je látka pomáhajúca rozpúšťať krvné zrazeniny. Okrem toho riziko rastie s dávkou podávaného warfarínu.

Mechanizmus je pre laika pomerne náročný, pre zjednodušenie povedzme, že Warfarín dokáže blokovať ako zrážanlive faktory, tak aj už spomínaný proteín C, ktorý zrazeniny rozpúšťa. A pretože v úvode užívania je tlmenie proteínu C rýchlejší, tak môže užívanie samotného warfarínu v úvodnej fáze spôsobiť dočasne paradoxne zvýšenie zrážanlivosti krvi. Drobné krvné zrazeniny sa začnú vytvárať v kožných cievach a spôsobia poruchu okysličenie častí kože.

Prejavy:

Príznaky sa začnú objavovať asi po troch dňoch liečby warfarínom. Dochádza k začervenaniu okrskov kože a objavuje sa ich výrazná bolestivosť. Najtypickejším miestom postihnutia je trup (hrudník, boky, prsia). Prejavy sú vyvolané nedostatkom kyslíka v danej oblasti.

Postupne dochádza buď k zahojeniu vzniknutých ložísk alebo naopak k zväčšeniu a niekedy aj ku zvredovateniu. Warfarinová nekróza kože sa väčšinou vylieči, ale niekedy je proces hojenia značne zdĺhavý.

Diagnostika:

Podozrenie na warfarínom vyvolanú nekrózu máme u ľudí, ktorí nedávno začali užívať Warfarín, a vzniknú u nich vyššie spomínané poškodenia kože.

Prevencia:

Najlepšou prevenciou je nenasadzovať pacientom Warfarín samotný, ale v prvých dňoch ho dočasne skombinovať s iným liekom na riedenie krvi, ktorý má iný mechanizmus účinku (väčšinou sa podáva nízkomolekulový heparín). Tento iný liek slúži ako preklenovací prostriedok a riedi krv v čase, keď by ju Warfarín mohol dočasne zrážať a zabráni vzniku kožných nekróz.

Liečba:

Chorým možno podávať vitamín K, ktorý ruší účinky warfarínu a súčasne začať podávať iný liek na riedenie krvi (napr. už spomínané nízkomolekulárne heparíny). Už vzniknuté nekrózy sa väčšinou samé zahoja, avšak niektoré ťažké prípady vyžadujú opakované chirurgické ošetrovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *