Reperfúzne poškodenie

Reperfúzne poškodenieK reperfuznému poškodeniu dôjde vtedy, keď sú určité tkanivá poškodené náhlym nedostatkom kyslíka (tzv. ischémia) a následne dôjde k obnoveniu jeho prísunu (tzv. reperfúzia). Aké sú príčiny vzniku tohto poškodenia a ich prípadná diagnostika a liečba? Všetko dôležité sa dočítate v nasledujúcom článku. 

Príčiny reperfúzneho poškodenia


Príčinou je narušenie krvného obehu, zvyčajne ide o dôsledok akútneho tepnového uzáveru.

Tkanivá sú akútne poškodené nedostatkom kyslíka a živín a cieľom lekárov je samozrejme čo najskôr obnoviť obeh a zachrániť ischemické tkanivo, to však vedie k spomínanému reperfúznemu poškodeniu.

Okrem tepnových uzáverov je reperfúzne poškodenie komplikáciou transplantačných operácií, pretože počas nich je transplantovaný orgán dočasne bez kyslíka a po napojení na tepnový systém príjemcu sa môže reperfúzne poškodenie znova objaviť.

Prejavy

Ak je problém vyriešený a do poškodeného tkaniva sa vráti krv s kyslíkom, tkanivo to síce z dlhodobého hľadiska zachráni, ale z krátkodobého hľadiska dôjde k jej ďalšiemu poškodeniu.

Dochádza ku vzniku zápalu, mení sa priepustnosť krvných ciev a zvyšuje sa počet zápalových buniek.

Hlavným mechanizmom je oxidačný stres, kedy dochádza k poškodzovaniu bunkových štruktúr kyslíkovými radikálmi s ktorými si tkanivo narušené predchádzajúcou ischémiou nevie poradiť.

Diagnostika

Reperfúzne poškodenie by malo byť očakávané pri každom obnovení krvného prítoku do orgánu postihnutého ischémiou.

Liečba

Reperfúznemu poškodeniu nejde úplne zabrániť, konieckoncov zabezpečenie dodávky arteriálnej krvi s kyslíkom má vždy prioritu.

Rozsah poškodenia je tým menší, čím kratší čas bol cieľový orgán bez kyslíka.

Z podpornej liečby sa niekedy volí terapeutická hypotermia, tj. zámerné podchladenie organizmu poškodeného, ktoré má znížiť metabolickú aktivitu tkanív a spotrebu kyslíka.

Niektoré štúdie preukazujú aj efekt imunosupresíva známeho ako cyklosporín na zníženie intenzity reperfúzneho poškodenia, ale bežne sa neužíva.

Podávanie vysokých dávok antioxidantov (zlúčenín vychytávajúcim škodlivé kyslíkové radikály) paradoxne neukázalo presvedčivý efekt.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/reperfuzni-poskozeni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button