Vyliec.sk > Choroby > Melónový žalúdok

Melónový žalúdok

melonový žalúdokMelónový žalúdok je pojem, ktorý sa používa v gastroenterológii, pomerne často je používaná aj anglická verzia “watermelon stomach”. Termín súvisí s endoskopickým nálezom dolnej časti žalúdka, ktorá má kvôli prítomnosti tmavočervených pruhov vzhľad melónu. Toto zafarbenie je spôsobené rozšírením žilových pletenín v stene dolnej časti žalúdka, ktoré odborne nazývame ako výplach antrálnej venektázie.

Príčiny melónového žalúdka


Je nutné podotknúť, že príčiny vzniku rozšírenia žalúdočných žilových pletenín a tým pádom vznik melónového žalúdka, nie sú mnohokrát jasné. Boli však pozorované choroby, pri ktorých sa melónový žalúdok vyskytuje častejšie. Jedná sa napríklad o cirhózu pečene s portálnou hypertenziou, chronické zlyhávanie obličiek a niektoré autoimunitné choroby (napr. sklerodermia). Typickým pacientom je žena vyššieho veku (nad 60 rokov veku), u mužov je melónový žalúdok o niečo zriedkavejší.

Príznaky

Toto ochorenie sa často nijako neprejavuje a je náhodným nálezom na gastroskopiu, keď lekár na obrazovke vidí spomínané pozdĺžne červenej čiary na sliznici v dolnej polovici žalúdka, ktoré sa striedajú s normálnou žalúdočnou sliznicou. Niekedy však môže dochádzať z rozšírených povrchových žíl ku krvným stratám do žalúdka s rozvojom chudokrvnosti, niekedy sa môže dokonca objaviť krv v stolici s charakterom meléna.

Diagnostika

Toto ochorenie je dobre viditeľné pri gastroskopii. Ak by sme z ložísk melónového žalúdka vzali klieštikmi vzorku (biopsia) a následne ju dali na vyšetrenie, potom by sme aj pod mikroskopom našli rozšírenie drobných žiliek v sliznici. Biopsia však nie je úplne odporúčaná, pretože ložiská môžu silno krvácať.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Liečbu volíme vtedy, keď melónový žalúdok spôsobuje ťažkosti. Terapia je zvyčajne endoskopická, kde sú pri gastroskopii plochy sliznice so zväčšenými žilami “spálené” pomocou argonového plynu. Zákroky sú nebolestivé. V prípade veľkého krvácania, ktoré nie je endoskopické riešenie vhodné a môže byť nutný chirurgický zákrok s odstránením postihnutej časti žalúdka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melounovy-zaludek

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.