Madelungova choroba

Madelungova chorobaMadelungova choroba sa odborne označuje ako benígna symetrická lipomatóza. Ide o zriedkavé ochorenie tukového tkaniva, ktoré sa vyskytuje typicky u mužov. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a môžeme ju nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Madelungovej choroby

Príčina vzniku ochorenia nie je úplne jasná, typicky sú postihnutí muži nad 30 rokov veku (choroba sa však môže objaviť aj u žien).

Vyšší výskyt Madelungovej choroby je u osôb trpiacich alkoholizmom a predpokladajú sa aj určité genetické vplyvy.

Prejavy

U ľudí s Madelungovou chorobou je narušený metabolizmus a tvorba tukového tkaniva. Tuk sa vo zvýšenej miere ukladá v oblasti horného hrudníka, krku a hlavy.

Rozloženie tuku je symetrické na pravej aj ľavej strane.

Dôsledok ochorenia je najmä kozmetický a väčšinou nie sú popisované ďalšie ťažkosti, avšak u ťažkých foriem môže rastúce tukové tkanivo utlačit dýchacie cesty a vyvolať dýchavičnosť.

Diagnostika Madelungovej choroby

Diagnóza je stanovená na základe viditeľného hromadenia tukového tkaniva vo vyššie popísaných miestach tela, dôležité sú informácie o prípadnom alkoholizme dotyčného.

Liečba

Madelungova choroba nie je vyliečiteľná, u ťažkých prípadov možno však skúsiť zvoliť chirurgické odstránenie tukových vankúšov.

Efekt zákroku však nebýva trvalý, tuk má tendenciu sa po čase opäť vytvárať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/madelungova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button