Úvod / Choroby / Madelungova choroba

Madelungova choroba

Madelungova chorobaMadelungova choroba sa odborne označuje ako benígna symetrická lipomatóza. Ide o zriedkavé ochorenie tukového tkaniva, ktoré sa vyskytuje typicky u mužov. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a môžeme ju nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Madelungovej choroby:


Príčina vzniku ochorenia nie je úplne jasná, typicky sú postihnutí muži nad 30 rokov veku (choroba sa však môže objaviť aj u žien). Vyšší výskyt Madelungovej choroby je u osôb trpiacich alkoholizmom a predpokladajú sa aj určité genetické vplyvy.

Prejavy:

U ľudí s Madelungovou chorobou je narušený metabolizmus a tvorba tukového tkaniva. Tuk sa vo zvýšenej miere ukladá v oblasti horného hrudníka, krku a hlavy. Rozloženie tuku je symetrické na pravej aj ľavej strane.

Dôsledok ochorenia je najmä kozmetický a väčšinou nie sú popisované ďalšie ťažkosti, avšak u ťažkých foriem môže rastúce tukové tkanivo utlačit dýchacie cesty a vyvolať dýchavičnosť.

Diagnostika Madelungovej choroby:

Diagnóza je stanovená na základe viditeľného hromadenia tukového tkaniva vo vyššie popísaných miestach tela, dôležité sú informácie o prípadnom alkoholizme dotyčného.

Liečba:

Madelungova choroba nie je vyliečiteľná, u ťažkých prípadov možno však skúsiť zvoliť chirurgické odstránenie tukových vankúšov. Efekt zákroku však nebýva trvalý, tuk má tendenciu sa po čase opäť vytvárať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *