Vyliec.sk > Choroby > Madelungova choroba

Madelungova choroba

Madelungova chorobaMadelungova choroba sa odborne označuje ako benígna symetrická lipomatóza. Ide o zriedkavé ochorenie tukového tkaniva, ktoré sa vyskytuje typicky u mužov. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a môžeme ju nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Madelungovej choroby


Príčina vzniku ochorenia nie je úplne jasná, typicky sú postihnutí muži nad 30 rokov veku (choroba sa však môže objaviť aj u žien). Vyšší výskyt Madelungovej choroby je u osôb trpiacich alkoholizmom a predpokladajú sa aj určité genetické vplyvy.

Prejavy

U ľudí s Madelungovou chorobou je narušený metabolizmus a tvorba tukového tkaniva. Tuk sa vo zvýšenej miere ukladá v oblasti horného hrudníka, krku a hlavy. Rozloženie tuku je symetrické na pravej aj ľavej strane.

Dôsledok ochorenia je najmä kozmetický a väčšinou nie sú popisované ďalšie ťažkosti, avšak u ťažkých foriem môže rastúce tukové tkanivo utlačit dýchacie cesty a vyvolať dýchavičnosť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika Madelungovej choroby

Diagnóza je stanovená na základe viditeľného hromadenia tukového tkaniva vo vyššie popísaných miestach tela, dôležité sú informácie o prípadnom alkoholizme dotyčného.

Liečba

Madelungova choroba nie je vyliečiteľná, u ťažkých prípadov možno však skúsiť zvoliť chirurgické odstránenie tukových vankúšov. Efekt zákroku však nebýva trvalý, tuk má tendenciu sa po čase opäť vytvárať.

Madelungova choroba

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.