Laryngospazmus
Laryngospazmus (laryngospazmus) je potenciálne nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť náhle udusenie. Názov vychádza zo slova larynx (hrtan) a spazmu (svalový sťah), ide totiž o silný a náhly sťah svaloviny hrtana vrátane svaloviny hlasiviek.
Príčiny laryngospazmu
Výskyt Laryngospazmu je našťastie vzácny. Niekedy vzniká z nejasných príčin, alebo môže byť súčasťou alergických reakcií.
Pri laryngospazme môžu dýchacie cesty zareagovať aj na prítomnosť cudzích telies v dýchacích cestách (vdýchnutie pevného telesa, topenie vo vode).
U niektorých ľudí sa vznik laryngospazmu v nočných hodinách dáva do súvislosti s refluxnou chorobou, kedy je hrtan podráždený žalúdočným obsahom, ktorý pažerákom natiekol do hrtana a ďalej do dýchacích ciest.
Z liekov bola táto choroba pozorovaná po podaní niektorých liekov používaných na celkovú anestéziu (uspanie) pred operáciami.
Prejavy
Krátkodobý laryngospazmus sa prejaví ako náhle zovretie v oblasti krku s nemožnosťou nádychu a reči.
Stav sa väčšinou rýchlo upraví do normálu, ale je vnímaný ako silno nepríjemný, no ak však neustupuje začne (vzniknutý napr. pri vdýchnutí cudzieho telesa) brániť dýchaniu, a preto môže viesť k pomerne rýchlo vzniknutému bezvedomiu a uduseniu.
Liečba
V drvivej väčšine prípadov sám ustúpi. Nočné epizódy laryngospazmu, ako bolo spomenuté predtým, môžu súvisieť s refluxnou chorobou, a vymizne po jej preliečení.
Ak došlo k laryngospazme v súvislosti s celkovou anestéziou, podáva sa vysokopercentný kyslík a silné lieky uvoľňujúce svalstvo s následnou intubáciou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/laryngospasmus
Použité zdroje: základné zdroje textu
Dobrý deň pád doktor. Dcéra 10 rokov, trpí laryngospazmom mesiac a pol. Každú noc sa dusí. Prvé dva týždne mala 3 záchvaty za noc. Hospitalizovaná v nemocnici, endoskopia (výsledky histol.ešte nemáme), liečená pantoprazolom 20 mg ráno a 20 mg večer kvoli tomu, ze po záchvate si silno odgrgávala. Šetrná, antirefluxná strava, vysadené mlieko (na odporúčanie alergológa). No stav po mesiaci a pol stále sa dusí, ešte raz v noci, vždy dve hodiny po zaspatí, pri pretočení sa na druhý bok počuť v oblasti priedušiek a žalúdka asi stiahnutie a následne sa dcéra začne dusiť. Nemôže sa nadýchnuť ani nosom, ani ústami, stav trvá cca 10 sekúnd, po záchvate plače, je jej zle. Zaspí potom po cca pol hodine. Ešte čakáme za spánkovým vyšetrením – v Šrobárovom ústave. Alergolog v správe odporúca (antihistamiká, antileukotriény, topické kortikoidy…)no nič jej nepredpísal. Chcela som navštíviť inú alergologicku a poradiť sa, no sestrička povedala, že doktori nepreberajú pacientov, až po pol roku mám nárok na vyšetrenie. Stav dcéry trvá už mesiac a pol, nespíme, chodí do školy unavená.