Drakunkulóza

DrakunkulózaDrakunkulóza je parazitárne infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené niektorými exotickými červami. U nás sa síce drakunkulóza nevyskytuje, môžeme sa s ňou však stále stretnúť na území Afriky a Ázie. Dodajme však, že za posledné desaťročie došlo celosvetovo k dramatickému zníženiu počtu infikovaných. 

Príčiny vzniku drakulózy


Vyvolávajúcou príčinou drakunkulózy je červ, ktorý sa volá vlasovec medinský.

K najčastejšiemu prenosu dochádza pri pití vody, ktorá je kontaminovaná larvami tohto parazita.

Prejavy

Larvy sa po prehltnutí dostanú cez sliznicu žalúdka alebo čreva do brušnej dutiny a s odstupom mesiacov sa ich samičky (dosahujúce dĺžky 5-10 centimetrov) dostávajú do podkožných priestor na tele, kde sa vytvárajú kožné pľuzgiere.

Po bolestivom prasknutí pľuzgieru sa objaví spodina vriedku, z ktorej trčí koniec samičky červa, ktorý je schopný uvoľňovať do okolia ďalšie larvy.

Keď sa človek s týmto kožným štádiom dostane do kontaktu s vodou, môže byť voda kontaminovaná parazitmi, čo pôsobí šírenie choroby.

Choroba sama o sebe nie je nebezpečná, ale v tropickom prostredí môžu kožné vredy zvýšiť riziko bakteriálnych infekcií (vrátane nebezpečného tetanu), ktoré môžu preniknúť narušeným kožným krytom.

Prevencia

Základom prevencie drakunkulózy je v ohrozených oblastiach nepiť vodu z neznámych zdrojov.

Ak je už človek donútený takú vodu piť, je nevyhnutné ju pred požitím dôkladne prevariť.

Diagnostika

Diagnóza drakunkulózy je zvyčajne stanovená v období kožného štádia, kedy je jasne viditeľný koniec červa vo vznikajúcich rankách na koži.

Liečba

Kožné štádium sa lieči pomerne jednoducho – samička červa je navíjaná okolo pevného predmetu (špáradlo, zápalka, iný kus drievka) a postupne vytiahnutá z tela preč.

Eventualitou je chirurgické odstránenie červa, čo je rýchlejší, hygienickejší a pri použití lokálnych anestetík aj menej bolestivý spôsob.

Okrem toho je možné podávať lieky proti bolesti a prípadne antibiotické masti ako prevencia bakteriálnej kožnej infekcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/drakunkuloza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button