Vyliec.sk > Choroby > Drakunkulóza

Drakunkulóza

DrakunkulózaDrakunkulóza je parazitárne infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené niektorými exotickými červami. U nás sa síce drakunkulóza nevyskytuje, môžeme sa s ňou však stále stretnúť na území Afriky a Ázie. Dodajme však, že za posledné desaťročie došlo celosvetovo k dramatickému zníženiu počtu infikovaných. 

Príčiny vzniku drakulózy


Vyvolávajúcou príčinou drakunkulózy je červ, ktorý sa volá vlasovec medinský. K najčastejšiemu prenosu dochádza pri pití vody, ktorá je kontaminovaná larvami tohto parazita.

Prejavy

Larvy sa po prehltnutí dostanú cez sliznicu žalúdka alebo čreva do brušnej dutiny a s odstupom mesiacov sa ich samičky (dosahujúce dĺžky 5-10 centimetrov) dostávajú do podkožných priestor na tele, kde sa vytvárajú kožné pľuzgiere.

Po bolestivom prasknutí pľuzgieru sa objaví spodina vriedku, z ktorej trčí koniec samičky červa, ktorý je schopný uvoľňovať do okolia ďalšie larvy. Keď sa človek s týmto kožným štádiom dostane do kontaktu s vodou, môže byť voda kontaminovaná parazitmi, čo pôsobí šírenie choroby.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Choroba sama o sebe nie je nebezpečná, ale v tropickom prostredí môžu kožné vredy zvýšiť riziko bakteriálnych infekcií (vrátane nebezpečného tetanu), ktoré môžu preniknúť narušeným kožným krytom.

Prevencia

Základom prevencie drakunkulózy je v ohrozených oblastiach nepiť vodu z neznámych zdrojov. Ak je už človek donútený takú vodu piť, je nevyhnutné ju pred požitím dôkladne prevariť.

Diagnostika

Diagnóza drakunkulózy je zvyčajne stanovená v období kožného štádia, kedy je jasne viditeľný koniec červa vo vznikajúcich rankách na koži.

Liečba

Kožné štádium sa lieči pomerne jednoducho - samička červa je navíjaná okolo pevného predmetu (špáradlo, zápalka, iný kus drievka) a postupne vytiahnutá z tela preč. Eventualitou je chirurgické odstránenie červa, čo je rýchlejší, hygienickejší a pri použití lokálnych anestetík aj menej bolestivý spôsob. Okrem toho je možné podávať lieky proti bolesti a prípadne antibiotické masti ako prevencia bakteriálnej kožnej infekcie.

Drakunkulóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.