Úvod / Choroby / Drakunkulóza

Drakunkulóza

DrakunkulózaDrakunkulóza je parazitárne infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené niektorými exotickými červami. U nás sa síce drakunkulóza nevyskytuje, môžeme sa s ňou však stále stretnúť na území Afriky a Ázie. Dodajme však, že za posledné desaťročie došlo celosvetovo k dramatickému zníženiu počtu infikovaných. 

Príčiny vzniku drakulózy


Vyvolávajúcou príčinou drakunkulózy je červ, ktorý sa volá vlasovec medinský. K najčastejšiemu prenosu dochádza pri pití vody, ktorá je kontaminovaná larvami tohto parazita. 

Prejavy

Larvy sa po prehltnutí dostanú cez sliznicu žalúdka alebo čreva do brušnej dutiny a s odstupom mesiacov sa ich samičky (dosahujúce dĺžky 5-10 centimetrov) dostávajú do podkožných priestor na tele, kde sa vytvárajú kožné pľuzgiere.

Po bolestivom prasknutí pľuzgieru sa objaví spodina vriedku, z ktorej trčí koniec samičky červa, ktorý je schopný uvoľňovať do okolia ďalšie larvy. Keď sa človek s týmto kožným štádiom dostane do kontaktu s vodou, môže byť voda kontaminovaná parazitmi, čo pôsobí šírenie choroby
  
Choroba sama o sebe nie je nebezpečná, ale v tropickom prostredí môžu kožné vredy zvýšiť riziko bakteriálnych infekcií (vrátane nebezpečného tetanu), ktoré môžu preniknúť narušeným kožným krytom. 

Prevencia

Základom prevencie drakunkulózy je v ohrozených oblastiach nepiť vodu z neznámych zdrojov. Ak je už človek donútený takú vodu piť, je nevyhnutné ju pred požitím dôkladne prevariť. 

Diagnostika

Diagnóza drakunkulózy je zvyčajne stanovená v období kožného štádia, kedy je jasne viditeľný koniec červa vo vznikajúcich rankách na koži. 

Liečba

Kožné štádium sa lieči pomerne jednoducho - samička červa je navíjaná okolo pevného predmetu (špáradlo, zápalka, iný kus drievka) a postupne vytiahnutá z tela preč. Eventualitou je chirurgické odstránenie červa, čo je rýchlejší, hygienickejší a pri použití lokálnych anestetík aj menej bolestivý spôsob. Okrem toho je možné podávať lieky proti bolesti a prípadne antibiotické masti ako prevencia bakteriálnej kožnej infekcie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *