Syndróm neučesateľných vlasov (Einsteinov syndróm)

Syndróm neučesateľných vlasovSyndróm neučesateľných vlasov nie je vtip, taká choroba naozaj existuje. Syndróm je známy aj ako Einsteinov syndróm podľa Alberta Einsteina. Ten síce týmto syndrómom netrpel, ale vlasy postihnutých ľudí pripomínajú „účes“ tohto geniálneho fyzika, ako ho poznáme z fotografií.

Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dozviete v nasledujúcom článku.

Syndróm neučesateľných vlasov a jeho príčiny


Príčina tohto syndrómu je vrodená genetická mutácia, ktorá ovplyvňuje farbu a štruktúru vlasov. Je spôsobený mutáciou jedného z troch génov PADI3, TGM3 a TCHH.

Choroba je veľmi zriedkavá, môže mať vplyv na mužov aj ženy a je bežná v rodine. Týmto syndrómom trpí viac ako 100 ľudí po celom svete.

Prejavy

Vyvolávajúca genetická mutácia ovplyvňuje farbu a štruktúru vlasov. Vlasy sú mimoriadne jasné a lesklé.

Okrem toho sú vlasy veľmi tuhé, ustupujú kolmo z kože a prakticky sa nemôžu učesať ani „ulízať“.

Vlasy nositeľa syndrómu sa podobajú na vlasy „vrabčieho hniezda„. Niektorí ľudia s týmto syndrómom neučesateľných vlasov majú aj zvýšenú krehkosť vlasov, ktoré sa ľahšie zlomia.

Diagnóza

Syndróm neučesateľných vlasov je zriedkavý a je ťažké ho rozpoznať, hoci vzhľad vlasov je preň skutočne charakteristický.

Diagnózu možno teoreticky potvrdiť genetickým testovaním, pretože niektoré mutácie sú známe, ale je to skôr teoretická skutočnosť.

Diagnóza neprináša žiadne relevantné informácie, takže nie je dôvod na to, aby ste to urobili nákladnými vyšetrovacími metódami.

Liečba Einsteinovho syndrómu

Okrem kozmetických problémov, syndróm nespôsobuje žiadne zdravotné problémy a nemusí sa liečiť. Pretože je vrodený, jeho liečba nie je možná.

Ľudia s týmto syndrómom vlasov odporúčajú opatrnú, ale konzistentnú starostlivosť o vlasy, časté používanie kondicionérov a mäkkých vlasových kefiek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-neucesatelnych-vlasu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button