Aspergerov syndróm

Aspergerov syndróm je vrodené neuropsychiatrické ochorenie, ktoré je veľmi podobné autizmu, a mnohokrát sa označuje ako jeho mierna forma. Choroba nie je až tak vzácna, odhaduje sa, že postihuje asi 1 dieťa z 200, častejšie bývajú postihnutí chlapci ako dievčatá. Veľakrát však nemusí byť pre relatívne mierne prejavy ani diagnostikovaný. Čo je to Aspergerov syndróm, aké má príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny Aspergerovho syndrómu


Príčiny vzniku tohto syndrómu nie sú celkom jasné, možno sa jedná o akúsi poruchu vývoja mozgu počas vnútromaternicového vývoja a nie celkom správnu funkciu mozgových neuromediátorov.

Neuromediátory sú chemické zlúčeniny prenášajúce v mozgu vzruchy medzi nervovými bunkami.

Vo vzniku choroby iste hrá úlohu genetika, lebo bol pri syndróme zistený častejší rodinný výskyt.

Prejavy

Niektoré prejavy sú podobné detskému autizmu, iné sú však úplne odlišné. Chorý má normálnu alebo dokonca nadpriemernú inteligenciu (v niektorých oblastiach sa môže blížiť aj genialite), je však narušené jeho vnímanie emócií ostatných ľudí a jeho sociálne schopnosti.

Aj napriek dobre znášanej spoločnosti iných ľudí, má postihnutý problémy s komunikáciou – nie je schopný vnímať emócie a neverbálnu komunikáciu, nedokáže svoje správanie prispôsobiť situácii.

Niekedy si môžeme jeho správanie mylne vykladať ako nevychovanosť.

Nositelia Aspergerovho syndrómu mávajú nálepku čudákov. Majú zhoršenú schopnosť nadviazať trvalý vzťah, mávajú ťažkosti so spolupracovníkmi v zamestnaní, cíti sa nepochopení, nerozumejú svojmu okoliu.

Majú tendenciu opakovať každodenné rituály, ktorých existencia ich upokojuje. Náhle zmeny plánu či nutnosť spontánneho rozhodovania im robí problémy a vyvoláva u nich neurózy, depresie, hnev, agresivitu a pod.

Lepšie ako hromada slov a článkov je pozrieť sa na film Rain Man. Tým získate na autizmus celkom dobrý náhľad.

Aspergerov syndróm možno potom označiť za oveľa miernejšiu a trochu odlišnú formu toho, čo predvádza Dustin Hoffman.

Prevencia

Vzhľadom na to, že sa jedná o vrodenú chorobu a príčina nie je celkom známa, nie je možná ani prevencia jej vzniku.

Liečba

Syndróm ako taký je neliečiteľny.

U diagnostikovaných prípadov je nutná starostlivosť detského psychiatra a psychológa, ktorí sa budú snažiť vštepiť chorému sociálne zručnosti, ktoré mu následne uľahčia život. Možno tak skôr hovoriť o výchove ako o liečbe.

Poruchy správania, agresivita a depresia sa liečia pomocou liekov (antidepresíva, neuroleptiká).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/aspergeruv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button