Zyloram

ZyloramZyloram sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina citalopram.

Princíp lieku Zyloram


Citalopram ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Citalopram bráni spätnému vychytávaniu neuromediátoru serotonínu a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a ku zlepšeniu nálady.

Využitie

Zyloram sa používa u porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobia utlmujúco (tj. neuspávajú) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené predpisujúcim lekárom, čo je obyčajne psychiater.

Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína raz tabletou denne o sile 10-20 miligramov a môže sa časom zvýšiť až na 40 miligramov denne.

Nevýhody

Už to, že Zyloram účinkuje na nervový systém, znamená množstvo vedľajších účinkov.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zyloram

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button