Solcoseryl

SolcoserylSolcoseryl je prípravok, ktorý užívajú ľudia s očnými problémami. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je ochranný gél obsahujúci špeciálne upravenú teľaciu krv (jej deproteinovaný dialyzát).

Princíp lieku Solcoseryl


Ochranný gél prítomný v preparáte po nakvapkaní do oka vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá zvlhčuje rohovku a spojivku a bráni jej vysychaniu. Okrem toho podporuje hojenie.

Využitie

Solcoseryl je užívaný v situáciách, keď nedostatočná tvorba sĺz nedokáže dostatočne zvlhčiť očné tkanivo. Indikácie zvyčajne zahŕňajú situácia s poranením rohovky alebo spojivky.

Tento liek bol vyvinutý špeciálne na regeneráciu a na podpornú liečbu ochorení rohovky a spojivky oka.

Je určený pre dospelých, dospievajúcich aj deti bez vekového obmedzenia.

Podávanie

Solcoseryl sa vyrába v podobe tekutého očného gélu a veľkosť balenia je 5 g. Je nutné vždy používať tento liek presne podľa pokynov lekára.

Zvyčajná dávka je jedna kvapka 3 až 5x denne. Liek sa nakvapká do spojovkového vaku pod odtiahnuté spodné viečko.

Ľudia nosiaci očné šošovky by sa pred aplikáciou lieku mali najprv poradiť s lekárom. Po celý čas liečby sa však odporúča nepoužívať kontaktné šošovky. Prípravok je možné používať i dlhodobo.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Solcoseryl môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta. Napriek tomu tento liek zvyčajne nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky.

Ak sa u pacienta objavia nejaké vedľajšie nežiaduce účinky, sú naozaj veľmi zriedkavé a pacient kvôli nim nemusí náhle ukončiť liečbu, lebo ide zväčša o prechodný stav. Medzi tieto poruchy patrí pálenie alebo podráždenie v mieste aplikácie.

U citlivejších pacientov nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú bolesť oka, pálenie oka, začervenanie oka, svrbenie oka alebo pocit cudzieho telesa v oku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button