Polygynax

PolygynaxPolygynax je kombinovaný preparát, ktorý môžeme zaradiť medzi lieky proti plesniam (antimykotiká) a tiež medzi antibtiotika. Jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny nystatín, neomycín a polymyxín B.

Princíp lieku Polygynax


Nystatín blokuje množenie plesní poškodením metabolizmu ich plazmatické membrány.

Neomycín a polymyxín B pôsobia antibioticky na väčšinu zárodkov a nystatín pôsobí proti plesniam a kvasinkám. Veľkou výhodou nystatínu je to, že sa pri miestnom použití prakticky nevstrebáva do organizmu.

Využitie

Daný liek sa používa na na liečbu pošvového výtoku (fluor vaginalis) spôsobeného napr. bežnými zárodkami, kvasinkami Candida albicans, zmiešanou infekciou.

Taktiež na prevenciu pred všetkými chirurgickými výkonmi na pohlavných orgánoch (vaginálna chirurgia), pred potratom, pred a po elektrokoagulácii krčka maternice, pred vnútromaternicovými vyšetreniami (hysteroskopia).

Podávanie

Polygynax je treba obmedziť podľa odporúčania lekára, zvyčajne ide o gynekológa. Liek je určený len pre dospelé ženy.

Dávkovanie je 1 vaginálna kapsula večer pred spaním počas 12 dní. Vaginálne kapsuly sa zavádzajú hlboko do pošvy.

Počas liečby treba dodržiavať hygienické zásady (používať bavlnenú spodnú bielizeň, vylúčiť vaginálne sprchovanie, vylúčiť používanie tampónov) a pokiaľ je to možné, vylúčiť alebo obmedziť pohlavný styk. 

Liečba partnera je individuálna a závisí od rozhodnutia lekára. Liečbu počas menštruácie nie je potrebné prerušovať.

Pokiaľ je pacientka liečená týmto liekom, nie je vhodné používať pri pohlavnom styku kondóm, lebo tu existuje riziko ruptúry.

Počas liečby sa neodporúča používať spermicídne prípravky, lebo akákoľvek miestna liečba môže úplne zabrániť účinku lokálnej spermicídnej antikoncepcie. Liek sa nemá používať počas tehotenstva a dojčenia.

Nevýhody

Pri odporúčanom krátkodobom podávaní je riziko vedľajších účinkov veľmi nízke. Asi najbežnejšie sú prejavy slizničnej precitlivenosti so začervenaním a svrbením.

Podobné prejavy môže mať aj lokálna slizničná alergická reakcia. Nežiaduce systémové toxické účinky (poškodenie obličiek, ucha).

Liečba sa musí prerušiť v prípade lokálneho podráždenia alebo alergickej reakcie. Vyvolaná lokálna precitlivenosť môže obmedziť následné systémové použitie podobných antibiotík.

Polygynax je vhodné uchovávať mimo dosahu a dohľadu detí, pri teplote do 25 °C.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button