Neocapil

Neocapil

Neocapil je liek, ktorý sa používa na liečbu vypadávania vlasov. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnou látkou je minoxidil.

Princíp lieku Neocapil


Minoxidil je zlúčenina, ktorá po aplikácii na vlasové vačky znižuje vypadávanie vlasov, ale aj podporuje rast vlasov v prerednutých až lysých oblastiach hlavy. Presný mechanizmus jeho účinku však nie je známy.

Pri vnútornom užití by minoxidil spôsobil zníženie krvného tlaku, účinkoval by ako antihypertenzívum, ale z tohto dôvodu ho nepoužívame.

Využitie

Neocapil sa používa na miestnu liečbu vypadávania vlasov u dospelých mužov a žien, ktoré je zvyčajne spôsobené zvýšenou koncentráciou mužských pohlavných hormónov (androgény).

Vypadávanie vlasov je pomerne častý problém, s ktorým prichádzajú ľudia k lekárovi.

Vypadávanie vlasov človeka samozrejme neohrozuje na živote, ale okrem toho môže sprevádzať niektoré iné, niekedy aj vážne ochorenia, ktoré je vhodné nájsť a liečiť.

Podávanie

Neocapil sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa nanáša na hlavu pomocou sprejového rozprašovača na oblasť postihnutú vypadávaním vlasov.

Liečba je dlhodobá (minimálne 3 mesiace) a jej dĺžku určuje lekár. Nástup účinku liečby a rozsah obnovy rastu vlasov sú individuálne.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 mililiter prípravku aplikovaných 2x denne. Roztok sa nastrieka na úplne suchú pokožku prerednutých až úplne lysých oblastí vlasatej časti hlavy, roztok by nemal stekať. Ošetrenú kožu ani vlasy nesušte fénom.

Roztok by nemal prísť do kontaktu s očami. Maximálna denná dávka sú 2 ml roztoku. Na jedno ošetrenie sa nesmie použiť viac ako 1 ml roztoku.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Neocapil má pomerne dosť nežiaducich účinkov, ktoré sú však zväčša menej závažné. Medzi najčastejšie patrí podráždenie kože a alergické reakcie, ktoré sú spojené s pálením, svrbením a začervenaním pokožky.

Okrem toho môže niekedy spôsobiť aj zápal kože, suchú kožu, tvorbu šupín, olupovanie kože, ale aj nadmerné ochlpenie. Je nutné zdôrazniť, že efekt prípravku je dosť individuálny – niekedy funguje výborne, inokedy má efekt veľmi sporný.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov alebo starších ako 65 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button