Machuricum

MachuricumMachuricum je liek na predpis, ktorý môže byť podávaný niektorým ľuďom s psychiatrickými ochoreniami. Účinnou zložkou tohto prípravku je extrakt z ľubovníka bodkovaného.

Princíp lieku Machuricum


Bolo dokázané, že extrakt z ľubovníka bodkovaného obsahuje množstvo zlúčenín, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém.

Dochádza k zlepšeniu nálady a zníženiu frekvencie a intenzity úzkostných stavov.

Využitie

Prípravok s menom Machuricum je podávaný ľuďom, ktorí trpia ľahšími formami depresívnych stavov so skleslosťou, úzkostnými pocitmi a nepokojom.

Tento liek je určený skôr pre dlhodobejšiu terapiu, prvé účinky bývajú pozorované po mesiaci užívania.

Podávanie

Machuricum sa vyrába v podobe tabliet o sile 900 miligramov a zvyčajná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta denne.

Tento liek sa nesmie užívať pri ťažkých depresiách, precitlivenosti na niektorú účinnú alebo pomocnú látku a po transplantácii orgánov. Pri užívaní lieku sa vyhýbajte slneniu (priame slnko, solárium). Nesmie sa užívať pri známej zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie.

Extrakt z ľubovníka bodkovaného ovplyvňuje účinok mnohých liekov, a preto sa o súčasnom užívaní lieku Machuricum 900 mg s inými liekmi vždy poraďte s lekárom.

Informujte lekára alebo lekárnika o všetkých liekoch, ktoré užívate alebo ste užívali v poslednom čase a to aj o liekoch, ktoré sú viazané na lekársky predpis, aby nedochádzalo k vzájomnému nežiadúcemu ovplyvňovaniu týchto liekov.

Môže dôjsť aj k zosilneniu účinku niektorých antidepresív (SSRI) a liekov proti migréne (triptány) so zvýšeným výskytom nežiaducich účinkov, lieky na liečenie depresie – paroxetín, sertralín, trazodón.

Pri súčasnom užívaní týchto liekov sa môžu v ojedinelých prípadoch vyskytnúť zosilnené serotogénne účinky, ako napr. nevoľnosť, vracanie, úzkosť, nepokoj, zmätenosť.

Nevýhody

Tento liek nemáva zásadné vedľajšie účinky, aj keď niekedy boli po jeho požití pozorované tráviace ťažkosti a alergické reakcie.

Používatelia s citlivou pleťou by sa pri užívaní tohto lieku mali vyhýbať slnečnému žiareniu (a iným zdrojom UV žiarenia), pretože u nich môže dôjsť k ťažšej kožnej zápalovej reakcii.

Je tiež dobré vedieť, že ľubovník bodkovaný prítomný v preparáte pomerne silne ovplyvňuje metabolizmus množstva látok vrátane mnohých liekov (najmä warfarínu) a hormonálnej antikoncepcie, a to je ďalší dôvod, prečo prípravok neužívať bez vedomia lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button