Locacid

LocacidLocacid sa využíva na liečbu rôznych foriem akné. Poznáme ho v dvoch formách a to ako dermálny krém a dermálny roztok. Účinná látka je Tretinoín.

Locacid a jeho princíp


Liek má nielen olupujúce (deskvamačné) účinky, ale tiež povzbudzuje proces obnovovania kože.

Zužuje stratum corneum (vrchnú vrstvu) a hlavne spôsobuje delenie buniek a zmäkčenie epitelu v susedstve komedónov (uhrov). To uľahčuje vyprázdňovanie komedónov a znemožňuje ich opätovné vytvorenie.

Využitie

Používa sa na liečbu rôznych foriem akné (výnimka-acne rosacea). Medzi najčastejšie patrí akné vulgaris, čo je polymorfná forma.

Ďalej sú to ostatné druhy akné alebo akneiformných (akné podobných) vyrážok. Ďalšie využitie je na liečbu kožného ochorenia Favre-Racouchot (kožná elastoidóza s cystami a komedónmi).

Locacid krém je vhodný na liečbu akné v oblastiach s jemnou a citlivou kožou a u osôb so svetlou pleťou.

Locacid roztok je vhodný na liečbu akné na chrbte, kde sú dráždivé prejavy počas prvých týždňov liečby lepšie znášané.

Podávanie

Liek Locacid sa aplikuje 1-krát denne, najlepšie večer, na dokonale suchú kožu (15 minút po dôkladnom umytí indikovaných miest pleťovým mliekom alebo dermatologickým mydlom).

Krém sa má naniesť v malom množstve (vo veľkosti hrášku) na poškodené miesta a zľahka vmasírovať až do úplného vstrebania lieku.

Dermálny roztok je potrebné nakvapkať do dlane a pomaly nanášať na postihnuté miesto pomocou končekov prstov.

Po aplikácii je potrebné si dôkladne umyť ruky. Nárazová liečba trvá väčšinou 2 až 3 mesiace. Udržiavacia liečba potom spočíva v 2 až 3 aplikáciách týždenne počas niekoľkých mesiacov.

Nevýhody

Účinok liekov obsahujúcich tretinoín a prítomnosť kožných reakcií sú spolu úzko späté. Tieto reakcie sa objavujú počas prvých týždňov liečby, v podobe suchého a ľahko páliaceho erytému (začervenania) hlavne okolo úst a na krku. Sú veľmi časté a môžu mať rôznu intenzitu. Pri znížení dávok ustupujú.

Počas prvej fázy liečby teda dochádza k prechodnému zhoršeniu akné. Je nutné prekonať ju a dodržiavať všetky pravidlá liečby.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button